IMF hatalardan ders aldı

Hürriyet Haber
07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), geçmişteki hatalardan ders alıp daha süratle hareket etmesine karşın, yükselen pazarlarda reformların yavaş gidişinin, muhtemel krizlere karşı hassasiyet yarattığına dikkat çekildi.

Uzmanlara göre, Türkiye'nin de yeraldığı "yükselen pazarlar" denilen ülkelerde bazı reformların henüz tamamlanmamış olması ve bu sürecin çok yavaş ilerlemesi, gelecekteki muhtemel krizler için bazı tehlikeler yaratıyor.

Uluslararası Ekonomi Enstitüsü uzmanı, IMF eski yetkilisi Morris Goldstein gibi uzmanlar, "Asya'da 1996'da patlak veren mali kriz sonrasında bazı alanlarda kaydedilen iyileşmelere rağmen, şirketlerin yeniden yapılandırılması, malvarlıkların satışı ve batık krediler sorununun çözümü gibi diğer anahtar önemdeki reformlarda yavaş ilerlemelerin, bazı ülkelerin Aşil Topuğu (en zayıf, ölümcül darbelere açık yeri) olduğu" kanısındalar.

Goldstein, "bu durum, Güney Kore, Endonezya, Tayland ve diğerleri gibi ülkeleri yeni şoklara hassas hale getiriyor. İnsanlar çok fazla rehavete kapıldılar, yeniden yapılanma ve reformlar için yeterince süratli davranıp üzerine gitmiyorlar, bu zayıflık yaratıyor" diyor.

Yükselen pazarlarda sorun oluşuyor

Uluslararası sermayenin dünya çapındaki yatırım bankası ABN Amro'nun yükselen pazar ekonomileri bölümü başkanı Arturo Porzecanski, "Yükselen Pazarlarda Büyük Bir Sorun Oluşuyor Mu?" adlı araştırmasında, bu soruya olumsuz cevap veriyor. Porzecanski'ye göre, Asya mali krizi sayesinde, birçok ülke, sabit, katlı ya da suni ayarlı kambiyo sistemini terketti, bunun iki istisnasını Arjantin ve Türkiye oluşturuyor.

"Kafalar dört duvara da tosladıktan sonra, çıkış kapısı bulundu" diyen Porzecanski, bazı reformlara da son yıllarda girişildiğini, Türkiye gibi birkaç istisna haricinde bankacılık sistemlerinin güçlendirildiğini, yerel yatırımcı tabanının derinleştirildiğini ve yabancı sermayeye bağımlılığın azaltıldığını belirtiyor.

Porzecanski, birçok ülkenin kısa vadeli borçlarını uzun vadeliye çevirdiklerini, yabancı yatırımcıların, artan şeffaflık sayesinde daha açık enformasyona ulaşabildiğine dikkat çekiyor.

Zorlu bir yıl gündemde

Uzmanlara göre, IMF, her ne kadar, Arjantin ve Türkiye'deki likidite darlıklarının giderilmesinde süratle harekete geçtiyse de, Amerikan ekonomisindeki yavaşlama ve tamamlanmamış reformlar, yükselen pazarlarda yeni bir zorlu yılı gündeme getirebilir.

Kimi uzmanlar da, bazı yerlerde reformlar yavaş ilerlese de, Amerikan ekonomisindeki genişlemenin sonuna gelinse de, ABD'deki menkul kıymetler borsalarından, daha iyi kazançlar getirebilecek yükselen pazarlara yönelinmesi sayesinde, bu gruptaki ülkelerin durumunun iyileşebileceği görüşünü taşıyorlar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı