IMF: Güven tazeledik

Hürriyet Haber
07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF Başkanı Horst Köhler, ‘‘Ecevit'in açıkladığı program ek desteğe hak kazandı. 10.4 milyar dolarlık kaynak için İcra Kurulu'na başvuracağım. Türkiye'ye güveni tazeledik’’ dedi. ABD Hazine Müsteşarı Lawrence Summers, Türkiye'de istikrarın ABD için önemli olduğunu bildirdi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Başkanı Horst Köhler, Başbakan Bülent Ecevit'in açıklamalarının hemen ardından Washington'da yaptığı duyuruda, Türkiye'ye toplam 10.4 milyar dolarlık bir kaynağın aktarılması için IMF İcra Kurulu'na başvuracağını resmen bildirdi.

Köhler, yazılı açıklamasında, Ecevit'in açıklamalarından büyük memnuniyet duyduklarını, Türk Hükümeti'nin açıkladığı önlemlerle mevcut ekonomik ve mali problemlerine aşma yönündeki kararlığılığına kanıtladığını vurguladı. Köhler, özellikle bankacılık sektörünün güçlendirilmesi yolundaki önlemleri memnuniyetle karşıladıklarını, Ecevit tarafından açıklanan paketin Türkiye'ye güveni yeniden tesis edeceğini ve güçlendirilmiş programın uluslararası destek almaya hak kazandığını ifade etti.

Köhler, şunları söyledi:

‘‘Ecevit'in açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Kapsamlı önlemlerden oluşan bu paket, Türkiye'nin mevcut ekonomik ve mali problemlerini çözme yönündeki kararlılık ve liderliğini kanıtlıyor. Bu güçlendirilmiş program şimdiye kadar enflasyonu indirme ve mali konsalidasyon alanlarında elde edilen başarıları destekleyecek ve Türkiye'nin yapısal reform ve özelleştirme programını ileriye götürecektir. Özellikle Türk Hükümeti'nin bankacılık sektörünü güçlendirme ve mevcut sorunların kaynağında yatan sebepleri çözüme kavuşturma yolundaki cesurca alınan önlemleri uygulama kararlılığını memnunuyetle karşılıyorum. Atılan kesin adımları da memnuniyetle değerlendiriyorum. Güçlendirilmiş politikalardan oluşan bu kapsamlı paket, Türkiye'ye güveninin yeniden tesis edilmesini ve Türk ekonomisinde sürdürülebilir bir büyüme sağlanmasını mümkün kılacaktır. Program, güçlü uluslararası desteği haketmektedir.’’

ABD: ANLAŞMA OLUMLU

ABD Hazine Müsteşarı Lawrence Summers da, ‘‘Türk yetkililerin finansal istikrarın ve güvenin restorasyonu için hayati önem taşıyan adımları hemen ve güçlü bir şekilde uygulamasını bekliyoruz. IMF ile yapılan anlaşmayı olumlu buluyoruz. Türkiye'nin finansal istikrarı ABD için önemlidir’’ dedi.

Kamu bankalarına 500 milyon dolar

DÜNYA Bankası, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması programını desteklemek ve kuvvetlendirmek amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'yla birlikte çalışma yaptığını ve bu çerçevede 500 milyon dolar tutarında kamu bankaları yeniden yapılandırma destek kredisinin sürdüğünü açıkladı. Banka yönetim kurulunun 21 Aralık'ta yapacağı toplantıda Temmuz 2000-Haziran 2003 arasındaki 3 yıllık dönemi kapsayan 5 milyar dolar mali kaynak içeren ülke yardım stratejisinin ele alınacağı bildirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı