IMF ekonomiyi iyi buldu

Hürriyet Haber
21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.04.1998 - 00:01

Devlet Bakanı Güneş Taner, IMF'nin Türkiye ekonomisini başarılı bulduğunu belirterek, ‘‘Durumu bir de burada görmek için 28 Nisan'da Türkiye'ye gelecekler’’ dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısında IMF ile görüşmeleri hakkında bilgi veren Devlet Bakanı Güneş Taner, IMF'nin de Türk ekonomisini başarılı bulduğunu belirterek, ‘‘Ekonominin beklenenden iyi olduğunu söylediler’’ dedi. Maliye Bakanı Zekeriye Temizel de ikinci üç aylık dönemde vergi tahsilatının daha iyi olacağını söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu tplantısı ile ilgili bilgi veren Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ahat Andican, KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi için Kıbrıs'a balonla su taşınacağını, Halkbank ve Toplu Konut kredilerinin arttırılacağını, Sağlık Bakanlığı'nın 3 bin ünite Hepatit B aşısı göndereceğini açıkladı. Polislerin fazla mesai ücretlerinde artışa gidileceğini, bunun maaş artışı anlamına gelmediğini de bildiren Andican'ın verdiği bilgiye göre Kurul'da şu konular görüşüldü:

Devlet Bakanı Taner, ABD'de IMF ile yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini belirterek, ‘‘Ekonomik performansın çok iyi, göstergelerin beklenenden de başarılı olduğunu, banka ve piyasa işlemlerinde şeffaflığın sağlandığını söylediler. Durumu bir de burda görmek için 28 Nisan'da Türkiye'ye gelecekler’’ dedi.

DAHA ÇOK TAHSİLAT

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de bütçe rakamları ile ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘‘Üç aylık sonuçlar beklenenden de iyi çıktı. Harcama kalemi üç katrilyon 100 trilyon, gelir iki katrilyon 400 trilyon oldu. Harcama kaleminde iki trilyon liralık bir sapma oldu. Buna karşın gelirler kaleminde 169 trilyon fazlalık sağlandı. Böylece bir katrilyon 120 trilyon açık vermesi planlanan bütçe, ilk üç ayda 960 trilyon açıkla kapandı. Enflasyon payı da çıkarıldığı takdirde gelirler kaleminde yüzde 52 artış sağlandı. Bu son 15 yılın rekorudur. Önümüzdeki üç ayın vergi tahsilatı bundan da başarılı olacak.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı