IMF’den Rumlara sert uyarı: Batacaksınız

Ömer BİLGE
20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF Başkanı Christine Legarde, Temmuz ayında AB destek mekanizmasına başvurmalarına rağmen alınacak tedbirler konusunda anlaşma imzalamaktan kaçınan Kıbrıslı Rumları “iflasla” uyardı.

Legarde, hafta sonu güney Kıbrıs’ta yapılan AB maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup toplantısında, kredi ihtiyacı gayri safi milli hasılalarının (GSMH) yüzde 80’ine ulaşan Rumlara ültimatom vererek, “İhtiyacınız GSMH’nın yüzde 64’ünü aşarsa, borç sürdürülemez olur, iflastan kaçmak için memorandum tedbirleri de daha sertleşir” dedi.
IMF Başkanı’nın Rum yönetimine kapalı kapılar ardında yaptığı uyarı dün Rum medyasına sızdı. Rum medyası, ‘tehlike çanları hızlı çalıyor’ başlığıyla haberi duyururken, bir başka uyarı Eurogrop başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker’dan geldi. Juncker, “Rum hükümeti, AB destek mekanizmasına başvurdu ancak anlaşmak isteyip istemediğine bir an önce karar vermeli” dedi.

KKTC’de petrol kokusu Rumları korkuttu

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız’ın, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPOA) KKTC’de yaptığı sondajda petrole yönelik olumlu veriler elde edildiğini açıklaması, Kıbrıslı Rumları paniğe soktu. Rum medyası, KKTC’de ‘petrol kokusunun’ olumsuz bir gelişme olduğunu yazdı.‘Türkler petrol kokusu aldı’, ‘Petrolün kokusu kötü oldu’ ve ‘Karadan sonra denizleri de kazacaklar’ başlıklarıyla haberi okurlarına duyuran gazeteler, henüz petrole ulaşılmadığına dikkat çekti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı