IMF’den gelişmekte olan ülkelere ‘kontrolsüz sıcak para’ uyarısı

Hürriyet Haber
14 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 21:13

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, gelişmekte olan piyasalardaki sermaye hareketlerinin, kur ve varlık fiyatlarında istikrarsızlığa neden olabileceğini belirtti.

Strauss-Kahn, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katıldığı Singapur’da yaptığı konuşmada, “sıcak para” girişlerinin küresel ekonominin toparlandığının bir işareti olduğunu belirtirken, yine de kontrolsüz sıcak paranın gelişmekte olan piyasaların istikrarını bozabileceği uyarısında bulundu. Strauss-Kahn, yükselen piyasalar başta olmak üzere tüm ülkelerin para otoritelerinin krizden çıkış ve kriz sonrası politikalarını detaylı olarak hazırlamasının önemli olduğunu vurguladı.
Çift dipli resesyon yok
Strauss-Kahn, ABD ekonomisindeki toparlanmanın düşük bir hızla ilerlediğini, ancak bu ülkede çift dipli resesyon beklemediklerini söyledi. IMF Başkanı, ABD’de büyümenin beklenenden daha erken başladığını ve dünya ekonomisinde hâlâ aşağı yönlü risklerin mevcut olduğunu belirtti. Strauss-Kahn, gelecek yıl sonlanacak teşvik paketleri yüzünden ABD ekonomisinin yeniden bir krize girme ihtimali yorumlarını hatırlatarak, şunları dile getirdi: “Hayır. Çift dipli resesyon senaryosunun olası olduğunu düşünmüyorum. Bazı riskler var ama bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum. Dönüm noktasındayız. 2010 ve 2011’deki büyüme oranı pozitif ama kriz öncesindeki dönemin aşşağısına olacak. Yapılan tahminler sadece ABD için geçerli değil. 2010 tüm dünya için toparlanma yılı olacak.”
Güçlü yuan, güçlü kılar
Çin’e de mesaj gönderen Strauss-Kahn, güçlü yuanın ekonomiyi güçlendireceğini ama Çin’in katı kur politikasından vazgeçmediğini söyledi. IMF Başkanı, Asya ülkelerinin kurlarına genelde az değer biçtiğini belirterek, hükümetleri kur reformuna karşı direnmeme konusunda uyardı. “Çin’de gerçekleşecek bir kur reformu hane halkı gelirinde artışa neden olacaktır” diyen Strauss-Kahn, kur reformunun küresel ekonominin “dengelenmesi” için önemli olduğunu ve bunun Asya’nın dışarıya bağımlılığını azaltacağını belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı