IMF Başkanlığı’na en muhtemel üçüncü aday

hurriyet.com.tr /WSJ
27 Mayıs 2011 - 13:10Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 13:12

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer'ın, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığı için adaylığını koyacak üçüncü isim olacağı belirtiliyor.

 Aynı zamanda IMF'nin eski Başkan Yardımcısı olan Fischer'in adaylığıyla ilgili bilgi, kendisine yakın bir kaynaktan elde edildi.

 

Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, Fischer'in aday olması durumunda başkan seçilmesinin ise zor olduğuna işaret edildi.

 

Daha önce Fischer ile birlikte çalışan bir Arap yetkili, Fischer'in merkez bankaları başkanları ve maliye bakanları arasında saygı duyulan bir isim olmasına rağmen, Arap ülkeleriyle diğer gelişmekte olan ülkelerin desteğini almakta zorlanacağını söyledi.

 

IMF Başkanlığı için daha önce Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ile Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde adaylığını açıklamıştı.

 

Avrupa'nın IMF'deki yüzde 35 olan temsil oranı nedeniyle Lagarde'ın seçilmesine daha muhtemel görülürken, rakibi Carstens ise gelişmekte olan ülkelerin oylarını almayı umuyor.

 

Ancak, gelişmekte olan ülkelerden yeni adayların ortaya çıkması, Carstens'in bu hesaplarını olumsuz etkileyebilir. Bu kanattan adaylığını açıklayabilecek muhtemel adaylar arasında Güney Afrika Maliye Bakanı Trevor Manuel'in de ismi geçiyor. 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı