IMF başkanlığı anketlerinde Derviş’in adı iyice öne çıktı

Tolga TANIŞ
17.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dominique Strauss-Kahn’ın tutuklanmasının ardından, Washington’da IMF’nin başına geçecek isimler arasında Kemal Derviş öne çıktı. Yapılan anketlerin hepsinde adı geçen Derviş, IMF başkanlığı ile ilgili yorum yapmadı.

FRANSA’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için görev süresinin sona ereceği 2012 Ekimi’ni beklemeden istifa edeceği bilinen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın New York’ta tutuklanması ile ortaya çıkan skandal, kurumun başına kimin geçeceği sorusunu öne aldı. IMF’in merkezi Washington’da Kemal Derviş’in ismi IMF Başkanlığı için öne çıkıyor.

Derviş ismi öne çıktı

Strauss-Kahn’ın ardından IMF’ye seçilecek yeni direktörün de, özellikle kurumun Yunanistan, İrlanda ve son olarak da Portekiz’e sağladığı yüklü kredilerin ardından yine bir Avrupalı olması bekleniyordu. Ancak ay başında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılan Asya Kalkınma Bankası’nın toplantısında gündeme gelen, yeni IMF direktörünün gelişmekte olan ülkeler arasından seçilmesi görüşü, Strauss-Kahn skandalının ardından Washington’da ağırlık kazanmaya başladı. İsim olarak da Kemal Derviş öne çıktı.

Güçlü sicili var

IMF’nin eski başekonomisti, MIT Öğretim Üyesi Simon Johnson, Financial Times Gazetesi’ne IMF’in yeni başkanı için Derviş’in adını verdi. Johnson, Derviş’in avantajının daha önce Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nı yönetmiş olması, dezavantajının ise Türk Hükümeti tarafından desteklenmemesi olduğunu belirterek, “Benim için Kemal Derviş çok iyi bir aday olurdu. Görevi hemen üstlenebilecek durumda, hem de güçlü bir sicili var” dedi.

Derviş mütabakatı

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Philippe Aghion da, IMF’i Strauss-Kahn’ın ardından kimin devralabileceğini araştıran Wall Street Journal gazetesine yine Kemal Derviş’in ismini söyledi. Bloomberg haber ajansına konuşan IMF’nin eski Çin Direktörü Eswar Prasad ise IMF’yi yönetebilecek üç isimden biri olarak Kemal Derviş’i önerdi.

Derviş yorum yapmadı başkanlık için 5 kişinin daha ismi geçiyor

KEMAL Derviş, IMF’nin başına önerilmesi konusunda Hürriyet’in sorusuna bir yorum yapmadı. Aynı pozisyon için önerilen diğer isimler ise Güney Afrika eski Maliye Bakanı Trevor Manuel, Singapur eski Maliye Bakanı Tharman Shanmugaratnam, Brezilya eski Merkez Bankası Başkanı Arminio Fraga ve İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer.

Yunanistan yardımı etkilenmedi

YUNANİSTAN hükümet sözcüsü Yorgos Petalotis Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın gözaltına alınmasının Yunanistan’ın borç sorunuyla ilgili görüşmeleri etkilemeyeceğini söyledi. Petalotis, “Yunan hükümeti bireylerle değil, kurumlarla iş yapıyor ve krizden çıkmamızı sağlayacak programı engelsiz biçimde uygulamaya devam ediyor” dedi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de Petalotis gibi benzer bir ifade kullanarak “Euro Bölgesi toplantısı planlandığı gibi yapılacak” diye konuştu.

En son UNDP başkanlığı yaptı

2001-2002 yıllarında Türkiye’de Ekonomi Bakanlığı yaparak ülkenin krizden çıkış programını yöneten Kemal Derviş, 1977’den 2001’e kadar 23 yıl Dünya Bankası’nda çalıştı. Kasım 2002’de CHP milletvekilliğine seçilen Derviş, 2005’te ise Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) başına getirildi ve dört yıl burada görev yaptı. 62 yaşındaki Derviş, şimdi Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Derviş, yılın büyük bölümünü de Türkiye’de geçiriyor.

İnce bir diplomasi gerekiyor

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1944’de Amerika’da toplanan Bretton Woods Konferansı’nda alınan kararla kurulan IMF ve Dünya Bankası, başındaki isimleri her zaman ince bir diplomasiyle belirliyor.
Yaklaşık 70 yıldır değişmeyen bir teamülle, IMF’yi başından beri 10 Avrupalı başkan, Dünya Bankası’nı da 11 Amerikalı başkan yönetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı