Gündem Haberleri

GÜNDEM

  IMF Başkanı Rato: ABD Doları gerçek değerinin altında

  A.A.
  08.10.2007 - 10:27 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo Rato, bir kaç yıl önce aşırı değerlenmiş olan ABD Dolarının, şimdi ise gerçek değerinin altında işlem gördüğünü söyledi.

  Rato, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, doların gerçek değerinin altında işlem görmesinin sadece avro-dolar arasındaki makasın açılmasının yol açabileceği dengesizlikler bakımından değil, dolara eşitlenen Çin ulusal parası yüenin de dolarla birlikte değer yitirmesine yol açabilecek sonuçlar bakımından da değerlendirilmesi gereken karmaşık sorunlar doğurduğunu söyledi.

  Bu arada görevini ay sonunda yeni seçilen halefi Dominique Strauss-Kahn'a bırakacak olan Rato, “kendi iyiliği için” Çin hükümetine, daha esnek bir döviz kuru politikası benimsemesini tavsiye etti.

  Rato ayrıca ABD'deki yüksek riskli tutsat sektöründeki sorunların tetiklediği küresel kredi sıkışıklığının, dünya çapında ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilecek “ciddi bir sıkıntı” oluşturduğunu söyledi.
  IMF Başkanı, likidite, kredi erişilebilirliği ve risk unsurlarının normal düzeylerine dönmesinin “bir kaç ay sürebileceğini, muhtemelen gelecek yıla sarkabileceğini” ifade etti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı