IMF, bankacılıkta temizlik istedi

Hürriyet Haber
05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dün Ankara'da temaslarına başlayan IMF heyeti, ek destek için hükümetten bir dizi acil önlem istedi. Bu taleplerin başında, bankacılık sisteminin iyileştirilmesine yönelik uygulamalara hız verilmesi geliyor.

Türkiye'nin içine düştüğü likidite krizini yerinde incelemek için önceki akşam Ankara'ya gelen Avrupa sorumlusu Michael Deppler başkanlığında Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti temaslarına başladı. Dün, hükümet üyeleri ve bazı bürokratlarla biraraya gelen IMF heyeti, Türkiye'ye verilecek ek desteğin şartı olarak bir dizi acil önlem istedi. Bu önlemlerin başında da bankacılık sisteminin iyileştirilmesine yönelik uygulamalara hız verilmesi geliyor. IMF'nin dünkü temasları, piyasaların beklediği ek yardım miktarının çok kısa sürede açıklanmayacağı görüşünün ağırlık kazanmasına neden oldu.

Michael Deppler başkanlığındaki IMF heyeti, dün Türkiye'deki temaslarına ilk olarak Hazine Müsteşarlığı ve Bankacılık Üst Kurulu ile başladı. IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli başkanlığındaki bir grup sabah saatlerinde Hazine'ye, diğer bir ekip ise Bankacılık Üst Kurulu'na gitti. Bu heyette Deppler yer almadı.

Bankacılık Üst Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel, binanı önünde bekleyen gazetecilere ‘‘Gerektiği zaman açıklama yapacağını’’ söyledi. Temizel, IMF heyeti ile yapılan görüşmeye katılmadı.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber ile IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, Deppler'ın kaldığı Sheraton Oteli'ne saat 11.00'de gelerek Deppler ile görüştüler.

10 GÜN SÜRECEK

Hazine Müsteşarlığı, aralarında IMF Bankacılık Bölüm Direktörü Setfan Ingves'in de bulunduğu Deppler başkanlığındaki IMF heyetinin, Türkiye'de yaklaşık 10 gün kalmasının beklendiğini açıkladı. Açıklamada, ‘Görüşmelerle ilgili olarak, gerektiğinde yazılı basın açıklaması ile kamuoyu bilgilendirilecek’’ denildi.

Cottarelli'nin son ziyaretinde çok sıkı güvenlik önlemlerinin alınarak, gazetecilerin girmesinin yasaklandığı Hazine'ye giriş-çıkışlar nispi olarak yumuşatıldı. Hazine Müsteşarlığı'na bu kez sadece kameraman ve foto muhabiri alınmıyor.

Deppler ve beraberindeki heyet öğleden sonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Devlet Bakanı Recep Önal ile görüştü.

IMF heyeti Türkiye'de temaslarına başlarken, sabah saatlerinde Washington'daki IMF merkezinden de bir açıklama geldi. IMF sözcüsü David Hawley, IMF Başkanı Horst Köhler'in Türk hükümetiyle temaslar konusunda yaptığı önemli açıklamanın ardından, Türkiye'ye verilecek destekle ilgili ayrıntıların, bundan sonraki görüşmeler sırasında belli olacağını bildirdi. Hawley, bu aşamada daha fazla ayrıntı vermenin mümkün olmadığını söyledi. Köhler'in Türkiye ile ilgili son açıklamasına dikkati çeken IMF çevreleri de, bu duyurudaki en çarpıcı unsurun, ‘‘sağlanacak ek kaynakla ilgili kararın, 21 Aralık'ta yapılacak IMF İcra Kurulu toplantısında çıkarılmasının amaçlandığı’’ şeklinde ortaya çıktığını belirttiler.

IMF'nin Türkiye'ye sağlaması öngörülen ek kaynağın koşullu olduğuna işaret eden bu çevreler, IMF'nin, ‘‘güçlü politikalar uygulanması ve Türkiye'de bankacılık sektörünün güçlendirilmesi’’ noktalarında ısrarlı olduğunu vurguladılar.

IMF'nin acil durum reçetesi

Bankacılık sektöründe temizlik yapın.

Fonların tasfiyesini hızlandırın.

Özelleştirme konusunda sağlam güvenceler verin.

Tüketimi ve cari açığı kısmaya yönelik önlem alın.

Ücret artışlarında enflasyon hedefinden sapmayın.

IMF karar verirse para 2 günde gelecek

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile Türk hükümeti arasındaki ek kaynak görüşmelerinin olumlu sonuçlanması durumunda, milyarlarca dolarlık bu kaynağın, 23 Aralık'ta Ankara'nın eline ulaşması bekleniyor.

IMF sözcüsü Conny Lotze, IMF Başkanı Horst Köhler'in, ek kaynağın IMF İcra Kurulu'ndan 21 Aralık tarihinde çıkarılmasının amaçlandığı yolundaki açıklamasını hatırlattı. Lotze, umulduğu gibi kararın 21 Aralık'ta alınması halinde paranın, iki gün içinde Türk hükümetinin eline ulaşacağını belirtti. Sözcü Lotze, ek kaynağın kaç parça halinde Türkiye'nin kullanımına açılacağına IMF İcra Kurulu'nun karar vereceğini söyledi. Ancak Washington'daki uluslararası finans çevreleri, geçmişte bu tür acil ek kredilerin Güney Kore ve Brezilya'ya açıldığına dikkati çekerek, genel uygulamanın, ek kaynağın tek parça halinde sağlanması olduğunu belirttiler. Türkiye'ye sağlanacak ek kaynağın miktarı ise, Türk hükümetiyle IMF yetkilileri arasında yapılmakta olan görüşmelerin sonunda önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar, her durumda, birkaç milyar dolar tutarındaki ek kaynağın, Türk piyasalarındaki sıkıntının aşılması ve Merkez Bankası'nın döviz rezervlerindeki erimenin telafisi amacıyla, 23 Aralık'ta Ankara'nın eline ulaşmasının beklendiğini belirttiler.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı