IMF, 100 milyar doları onayladı

ANKA
14 Ağustos 2009 - 10:47Son Güncelleme : 14 Ağustos 2009 - 10:51

IMF, 100 milyar doları gelişmekte olan ülkelere tahsis edilecek 250 milyar SDR'lik ek kaynağı onayladı.

Uluslararası Para Fonu Guvernörler Kurulu, Fon’a üye ülkelerin döviz rezervlerini desteklemek amacıyla küresel ekonomik sisteme 250 milyar dolar eşdeğerli Özel Çekme Hakkı tahsis edilmesi kararını onayladı.

IMF İcra Kurulu, Nisan ayında toplanan G20 zirvesinde verilen taahhüdü izleyen dönemde, küresel likiditeyi artırmak amacıyla alınan kararı kabul etmiş ve planlamasını yapmıştı.

100 MİLYAR DOLARI GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLERE

IMF açıklamasında, “Düşük gelirli ülkelerin 18 milyar dolardan fazlasını alacağı genel tahsisatın 100 milyar doları, yükselen piyasalara ve gelişmekte olan ülkelere gidecek” ifadesi yer aldı. Genel tahsisat, SDR uygulaması kapsamında yer alan 186 üye ülke için, Fon’da var olan kotalarıyla orantılı biçimde Ağustos sonunda devreye girecek. SDR kotaları ülkelerin dünya ekonomisindeki göreceli büyüklüğünü temsil ediyor. Yeni tahsisat ülke kotalarında yaklaşık yüzde 74’ü oranında artış meydana getirecek, Fon üyelerinin toplam tahsisatlarını ise 33 milyar dolardan (21.4 SDR) 283 milyar dolara yükseltecek.

Açıklamada, yeni tahsisattan sonra üyelerin haklarını kısmen ya da tamamen diğer ülkelere, örneğin ödemeler dengesi gereksinimlerini karşılamak için satabilecekleri, bunun kimi üye ülkelerin SDR tahsisatlarının artışı için satın almalara girebilecekleri anlamına geleceği belirtildi.

IMF açıklamasında, “Genel SDR tahsisi küresel krize işbirliği içinde verilen çok taraflı yanıtın ana örneklerinden biridir, Fon üyelerine bu zorlu dönemde önemli bir destek sunmaktadır” denildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı