Eğitim Haberleri

  Bu görüntü tepki çekti! İmeceymiş!

  Gülseven ÖZKAN
  14.12.2017 - 21:09 | Son Güncelleme:

  İstanbul Kartal’da bulunan Özel Çınar Anaokulu’nda yapılan tiyatro gösterisi tepkilere neden oldu.

  Bir kız çocuğunun erkek öğrencinin ayağına su döktüğü görülen fotoğraflar kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili inceleme başlatıldığını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

  “Konuyu araştırıyoruz. Ne olduğunu bilmiyoruz. Bu bir tiyatro gösterisi mi, hangi amaçla onaylanmış, hepsini araştıracağız. Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı bir durum varsa gerekli işlemler yapılacak.”

  Kartal Özel Çınar Anaokulu’nun avukatı Abdullah Emre Okur ise Hürriyet’e, “Yerli malı haftası nedeniyle tiyatro gösterisi düzenleniyor. Anadolu’nun kültür öğelerine yer veriliyor. Yörük hayatı canlandırılıyor ve imece usulü anlatılıyor. Oyunda kız çocuklarının aşağılanması söz konusu değil” diye konuştu.

  Bu görüntü tepki çekti İmeceymiş

  BU KİMLİK AŞILANIYOR

  DUYGUSAL gelişim alanında çalışmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer, anaokulundaki gösteriyi şöyle yorumladı: “Çocukların psikolojik gelişimleri olumsuz etkilenir. Özellikle kız çocuklarının kimlikleri bakımından bu tür davranışlar çok riskli. Çünkü gelecekte kendilerini özgür mü eşit mi yoksa ikinci sınıf, başkalarına hizmet edecek biri olarak mı görecekler? Kafalarında bunlar canlanıyor. Gelişimlerini tamamlamadan onlara bu yolla bir kimlik aşılanmış oluyor. Bu durum özgüvenlerini, değerlilik duygusunu olumsuz etkiliyor. Bunu gelenekle açıklamak doğru olmaz. Onların psikolojik gelişimleri açısından da uygun değil.”

  Etiketler: gazetehaberleri , imece , su
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı