İmdadımıza İran yetişti

Jale ÖZGENTÜRK
21 Nisan 2016 - 23:49Son Güncelleme : 21 Nisan 2016 - 23:51

TÜRKİYE’nin en ciddi krizlerden birini yaşadığı 2001’de Merkez Bankası’nın eski başkanları Gazi Erçel, Yavuz Canevi ve Finans Dünyası Dergisi’nin sahibi Şeref Özgencil tarafından Hedef 2023 sloganıyla kurulan Forum İstanbul Platformu bu yıl 15’inci yılında.

5-6 Mayıs tarihleri arasında yapılacak konferanslarda bu yılın konusu “Küresel İşbirliği” olacak. Önceki akşam platformun kurucuları Şeref Özgencil ve Yavuz Canevi ile 2003’den beri konferansın sponsoru olan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi bir toplantı düzenledi ve konferans konusunda bilgiler verdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, dünyada oyunun kriterlerinin yeniden yazılmakta olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin de hazırlanmak zorunda olduğunu belirtti.  Büyükekşi ihracatta en önemli gelişmenin İran’da ambargonun kalkmasıyla yaşandığını belirterek, “Türkiye’nin imdadına İran yetişti” dedi.

140 üründe yapılan tercihli ticaretin gelişmeye büyük katkı sağladığını anlatan Büyükekşi, şöyle konuştu: “3 ayda İran’a yapılan ihracat yüzde 38 arttı. Tahran’ın en ünlü caddesinde Türk Ticaret Merkezi açılacak. 4 bin metrekare bağımsız 5 katlı bir bina aldık. Giriş katında THY’nin olacağı binada 6 farklı sektörden 60 kuruluş yer alacak. Türk Ticaret Merkezleri için sırada New York, Şikago, Miami ve Dubai var .Bu temsilciliklerde yer açacak olan firmalar yüzde 75 desteklenecek.”

5 MAYIS’TA KONFERANS
Canevi ise program hakkında bilgi verdi. Bu yıl ki konferansın açılışı 5 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek. Forum İstanbul’da bu yılın ana teması “Yeni Dengeler Arayan Geçiş Sürecinde Bir Dünya, Yeniden Konumlanmaya Kararlı Dönüşüm Sürecinde Bir Türkiye’’ olarak belirlendi. Konferansa Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katılacak.  Avrupa Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’ın da konuk konuşmacı olarak katılacağı Forum İstanbul 2016’un konulardan biri de “Kentleşme” olacak.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı