İmarsız yapıya elektrik için bana gelenler var, bu iş cinayet gibi olur

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
30 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2011 - 00:46

Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremle, kaçak binalarla ilgili tartışmalar yeniden gündeme gelirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, imar ruhsatı almamış yapılara elektrik bağlatmak isteyenlerden yakındı. Yıldız, “İmardaki eksikliği ben resmileştirememem, bu iş cinayet olur” dedi.

Elektrik aboneliği konusunda çok sıkıntı çektiğini anlatan Bakan Yıldız, şöyle konuştu: “Bana yakınlarım da dahil elektrik bağlatmak konusunda ‘ufak bir konu var’ diye geliyorlar. Bakıyorum imar ruhsatı almamışlar. Bu benim problemim değil. İmardaki eksikliği ben resmileştiremem. İlla ki bunu düzenlemek için Van’daki gibi acı derslere gerek yok. Buna nasıl müsaade ederim? Bu cinayet olur. Bu iş hatır gönülle olmaz. Doğru bildiğimizi tespit edip yola devam etmeliyiz.”
Erken mesai önerisini gündeme taşıyan Yıldız, kış saati uygulamasıyla ilgili de serzenişte bulundu. Yaz saati uygulamasının kalıcı olması gerektiğini savunan Yıldız, “Bir saat geri almasak ne olur? İdeal olan yaz saati uygulamasıdır” dedi. Bakan Yıldız, “Bu insanların gün ışığında değil gece uyumasını sağlayacak sistemdir. Daha önce tartışılan konu da aslında buydu. Önerimi ‘enerji tasarrufu’ açısından gündeme getirdim” diye konuştu. Bugün itibariyle aslında günün 1 saat erken başladığını anımsatan Yıldız, önümüzdeki hafta herkesin normal mesai saatine devam edeceğini, saat değişikliği nedeniyle 1 saat daha fazla uyuyacağını söyledi.

Yunanistan’ın Botaş’a borcunun faizini alırız

BAKAN Taner Yıldız, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın Botaş’a olan 250 milyon dolarlık borcunu ödeyeceğini söyledi. Borca belli bir faiz işletildiğini dile getiren Yıldız, “Biz faizini silmeyeceğiz” dedi.

Erivan’a elektrik verebiliriz

DÜNYANIN en riskli nükleer santralı konumundaki Metsamor’un kapatılması için başvuruda bulunacaklarını tekrarlayan Taner Yıldız, santralın kapatılması halinde elektrik verilmesini bir alternatif olarak düşünebileceklerini ifade etti.

Fay hattına nükleer santral asla kurulmaz

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fay hattının üzerine nükleer santral yapmanın cinayet olacağını söyledi. Akkuyu’da kurulacak nükleer santral konusuna da değinen Yıldız, şöyle konuştu: “Fay hattının üzerine santral yapmak cinayet olur. 20 milyar dolar para harcayacak insanlar bunu düşünemeyecek mi? Bunu garipsiyorum. Yatırımcı işini şansa bırakmaz. 2 lira da olsa o yatırımı riske etmez. İşin bu tarafına magazinleştirmek olarak bakıyorum. Yatırımcı düşünmüyor, dışarıdan biri düşünüyor. Bunu çok anormal buluyorum. Bir bakan nasıl olur da böyle ses getirecek bir riski üzerine alır. Siyasi riskini üzerimize almışız. Hassasiyetimiz izleyenlerden az değil. Ben oraya tereddütlü yapı inşa edilmesine müsaade etmem. Ben ‘çürük yapın’ desem yaparlar mı? Her türlü tedbir alındı.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı