Ege Haberleri

EGE

  İmar olmadan ağaçlar kesildi

  Hürriyet Haber
  23 Eylül 2014 - 01:17Son Güncelleme : 22 Eylül 2014 - 17:41

  SOMA’nın Yırca Köyü'ne termik santral yapılması için bir süreden bu yana devam eden tartışmalar, geçen hafta gerginliğe neden oldu. Bakanlar Kurulu'nun aldığı acele kamulaştırma kararı süreci devam ederken, iş makinaları, daha önceden tel çitlerle çevrilen alana girerek zeytin ağaçlarını kökten sökmeye başladı. Gece yarısı zeytin ağaçlarının sökülmek istenmesi, köylülerin tepkisine neden oldu. Greenpeace adına köylülere hukuki destek de veren avukatların Bilgi Edinme Yasası'na göre yaptığı başvuruya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekansal Planlama Müdürlüğü'nden verilen yanıt başka bir konuyu daha gündeme getirdi.


  Askı süreci henüz başlamadı
  Buna göre, termik santral ve kül depolama sahası için gerekli imar planlarının, askı süreci henüz başlatılmamasından dolayı tamamlanmadığı ve planın kesinleşmediği ortaya çıktı. Planının olmaması nedeniyle santralin yapılamayacağı ileri sürüldü. Greenpeace avukatı Deniz Bayram, “Başından beri hukuksuzluklarla dolu olan bu süreçte, imar planı olmadan zeytinliklere iş makinelerinin girmiş olması, olaya bir skandal daha ekliyor. Köylüler yaşam kaynakları olan zeytinciliğe devam etmek istiyor. Termik santral projesi ve kepçelerin her an bahçelere gireceği haberleri durmalıdır, çünkü hiçbir hukuki ve meşru nedeni yoktur. Biz hukuksuzlukla
  ‘orman kanununu’ savunanlara karşı ormanları, ağaçları, zeytinlikleri savunuyoruz.” dedi. ? Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı