Ege Haberleri

  İmar için 700 bin TL sözü verildi iddiası

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  04.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası Davutlar’da belediye meclisi toplantısında 80 dönümlük bir arazinin imar görüşmelerinde sert tartışmalar çıktı, sonunda salon karıştı, olayları jandarma yatıştırdı.

  KUŞADASI’na bağlı Davutlar Belediye Meclisi, Aydın eski belediye başkanlarından ve son seçimde MHP adayı olan Hüseyin Aksu’nun 80 dönümlük arazisinin imarını görüşmek için tek maddelik gündemle toplandı.
  Başkan Tuncay Uysal’la aynı partiden olan DP’li Melek Çengel, sözkonusu arazinin ilk kez üç ay önce meclisi geldiğini belirterek şunları söyledi: “80 dönümlük arazide, yüzde 5 yeşil alan bırakılmıştı. Çabalarımızla bu oran yüzde 25’e çıkarılarak önümüze tekrar getirildi. Bir önceki mecliste bize gösterilen imar paftalarında başkanın ‘kamuya terk edildi’ dediği yerler diye gösterdiği alan kamu arazileri. Resmen evrakta sahtecilik yapıldı. Bu arazi için yapılan planların elle tutulur tarafı yok. Verilen yüzde 90 emsal, beş kat yükseklik, iki kat da kot farkından, yedi katlı binaları bu bölgeye hiçbir turizmci yapmaz. Bu imarın amacı turizm değil. İmar planları neden ısrarla, ihale yapılmadan ve doğrudan teminle Bülent Coşkun’a yaptırılmaktadır.”
  Kapalı kapılar ardında
  CHP Sözcüsü Umut Şenol da arazi sahibinin bazı meclis üyelerine kapalı kapılar ardında özel brifing verdiğini öne sürdü, “Bir meclis üyesi olarak ben neden davet edilmedim? Kapalı kapılar ardında karar alıp önümüze getirdiğinizde kabul etmeyiz. Bu imarın geçmesi halinde arazi sahibinin 700 bin TL katkı sağlayacağı söyleniyor. Bu katkı belediye kasasına girdi mi, belediye kasasına katkısı nedir? Üç aydır belediye başkanımız sadece bu imarla uğraşıyor. Davutlar’ın başka sorunu yok mu?” diye konuştu.
  Kabul kararı ve kavga
  İmar durumu, 4 CHP’liyle Çengel’in ret oyuna karşın 4 DP’li ve Başkan Uysal’ın oyuyla kabul edildi. Söz verilen şehir plancısı Bülent Coşkun, DP’li Melek Çengel’in, babasının Aksu’yla husumeti yüzünden imara karşı çıktığını söyleyince salon karıştı. Meclis üyeleriyle bazı dinleyiciler Coşkun’a tepki göstererek özür dilemesini istedi. Tartışmalar sürerken başkanın koruması Hakim Ekelik, CHP’li meclis üyesi Metin Nakim’e yumruk attı. Diğer meclis üyeleri ile vatandaşların üzerine yürümesi üzerine koruma Ekelik elini beline atarak silahını çıkarmaya çalıştı. Başkan Uysal’ın kolundan tutarak engellediği Ekelik, Rakim’in kendisine küfür ettiğini öne sürdü. Arbedenin büyümesi üzerine salona giren jandarma ekipleri müdahale etti. Uysal, koruması ve DP’li meclis üyesiyle salondean ayrılınca ortalık yatıştı.
  Böyle para girmedi
  Arazinin imarı karşılığında 700 bin TL sözü verildiği iddialarına Başkan DP’li Tuncay Uysal, “Belediye kasasına böyle bir para girmedi. Biz miş muşlarla, söylentilerle hareket etmiyoruz. Davutlar’a turistik bir tesis kazandırmaya çalışıyoruz. Bu tesiste en az 250 kişi istihdam edilecek. Yasaların  el verdiği oranda imar izni verdik” yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı