"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İmar faşizmi

Tarihte İstanbul bu kadar yağmalanmamıştı

BİR mimar dostumuz “Roma’dan, Bizans’tan bu yana İstanbul’u hiç kimse bu kadar istila etmemiş, zarar vermemiştir” diyordu. 3. köprü üzerine söylüyordu bunu ve “İktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi her şeyi ‘planlayarak’ ve ‘uyutarak’ yapıyor” diyordu. Bunun ilk uygulaması yeni ilçelerle gerçekleştirildi. Avrupa ayağındaki GOP ve Küçükçekmece sınırları küçültüldü; ‘bakir’ bir alan olarak Arnavutköy, İstanbul’un en büyük ilçesi oldu.

Karadeniz kıyılarından Küçükçekmece Gölü’ne kadar bir ‘rant coğrafyası’ yaratıldı. (Belki Kilyos’tan Küçükçekmece’ye bir kanal açarak vapur seferleri koyarlar.)

Geçenlerde Büyükşehir Meclisi’nde, Arnavutköy sınırlarına alınan İkitelli’nin dibindeki Hadımköy de yeni sanayi bölgesi ilan edildi... Cilalanmaya ve parlatılmaya hazır bir ilçe. Terkos Gölü

Arnavutköy’ün merkezinden gözle görülebilir. ‘Benim çevreme yoğunluk getirmeyin yoksa size su biriktiremem’ demek istiyorcasına ormanların ucundan bize bakıyor.

CHP İl Başkanı Gürsel Tekin’in açıklamasıyla 3. köprünün bu bölgeden geçeceği ortaya çıktı. Ye de yanında yat!.. Ormanları delerek Arnavutköy’den geçerek Kınalıköprü’ye varacak.

Tekin eğer bu planı açıklamasaydı, daha nelerin kotarılmak istendiğini daha sonraları öğrenebilecektik.

Bunlar hep göz göze oldu; bilenler de bundan ‘pay’ aldıkları için karşı çıkma cesaretini gösteremediler.

Arnavutköy’den Silivri’nin Kınalıköprü hattına kadar olan güzergâhta kimler tarlaları kapattılar? İçinde hangi ünlü AKP’liler var?

Keşke bunlar tapularını üzerine gösterseler.

TOKİ VE KİPTAŞ KAPATIYOR

Başbakan’ın TOKİ’si ve Büyükşehir’in KİPTAŞ’ı -ve de müteahhitleri- ne kadar yeşil alan varsa -Rami Kışlası’nın yerini de unutmayın- kapattılar. Yargı durdurdu ama Ataköy sahillerinin başına daha neler geleceğini göreceğiz.

Örneğin Rami Kışlası’nın yeri bir üniversite olamaz mıydı? ‘Kütüphane’ adı altında ille de mi konut... İlle de mi artık bıkkınlık noktasına gelen AVM?

Mimar ve kentbilimci Ahmet Vefik Alp yazıyor, konuşuyor.

“3. köprünün İstanbul’u çölleştireceğini” söylüyor.

Asfalt, beton ve kiremit İstanbul’u daha çok ısıtacak.

Kadir Topbaş, köprünün güzergâhının Beykoz-Tarabya arasında olacağını doğrulamak zorunda kaldı.

Alp, projeyi değerlendirirken “İstanbul’un, nefes almasını sağlayan, kuzey bölgesinin artık betonlaşacağını” açıkladı. Bu çevresel bozulma riski, Topçular-Kınalı arasında büyük etkiler doğuracak.

BAĞDAT CADDESİ’NE DÖNÜŞECEK

Dört gün önce askıdan inen 1/100.000’lik İstanbul planında -Topbaş tarafından ‘İstanbul’un Anayasası’ olarak nitelendiriliyor- köprü ile ilgili bağlantılar, yollar yer almadığı için, plana ‘yamanacak’... Bu durum, şehir plancılığı bakımından kabul edilemez bir ciddiyetsizlik değil midir?

Geçmişte 2. köprüde (FSM) de aynı uygulama yapılmış, transit geçiş olacağı öngörülmüş ancak betonlaşmanın önüne geçilememişti. Aynı senaryo 3. köprüde de sahneye konulacak gibi görünüyor.

Silivri projelerle ‘şişirilmeye’ başlandı, bu yığılmayı 4. köprü bile önleyemez.

İstanbul ve Trakya üç köprü ile doğudan batıya birer ‘Bağdat Caddesi’ haline dönüşürse kimse şaşırmasın. En önemlisi de İstanbul’un imar rantı kimlerin kasasına ve cebine gidiyor!

Balkanlar ve Kafkaslar’ı unutma

BU topraklarda binlerce yıldır birlikte ve kardeşçe yaşayan insanların, bazı kesimlerin ne olduğu bilinmez amaçlarıyla giderek daha yüksek sesle dillendirdikleri ‘Demokratik Açılım’ sözlerini ibretle izlemekteyim/izlemekteyiz.

Bu topraklarda 20-30 milyon Kürt yaşadığını ifade edenlerin ya akılları yok ya da sayı saymayı bilmiyorlar. Peki Anadolu’da, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan gelen insan hiç mi yok?

Makedonya’da dünyaya gelen, Türkiye’de yaşayan bir ailenin ferdi olarak ‘Demokratik Açılım’ sözlerini (sadece) Kürtleri işaret ederek telaffuz edenleri anlamakta güçlük çekiyorum. Sanki bir dış güç eline ‘süzgeç’ almış, Anadolu’da yaşayanları ‘Sen şusun’, ‘Sen busun’ diye birbirlerinden soyutlayarak ‘Türk Birliği’ kavramının altına dinamit koyuyor.

Lütfen; Türkiye’de Kürtlerin 20-30 milyon olduğunu ifade edenlerin, yine aynı topraklarda yaşayan; Balkan kökenlilerin (Arnavut+Boşnak), Kafkas kökenlilerin (Abazha, Çerkez, Çeçen, Ahıskalı, Gürcü, Tatar) ve hatta Afrika kökenli soydaşlarımızı da aklımızdan çıkartmayalım.
Nezih DEMİRTEPE Türk-Makedon Dostluk Derneği Genel Başkan Yardımcısı

SHP’nin Kürt raporu niye dikkate alınmıyor

CHP’nin genel merkez yöneticilerine bir önerim var. 1989’da sizin de yönetici olarak bulunduğunuz dönemde hazırlanan SHP’nin Kürt raporu günümüz şartlarına göre elden geçirilip ortaya konulabilir. Sorunu bu temelde tartışırsak sanırım daha çok yol kat edilir.

Daha çok çözüm önerisi üretilmiş olunur.

Ortaya belge, rapor koyarak yönünüzü topluma dönüp iktidarın yok ama, bizim önerimiz şu diyebilirsiniz Sayın Baykal.
Yunus BÜLBÜL-ANKARA

Biliyor musunuz

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın, Başbakan Erdoğan’ın terör örgütü liderine yönelik olarak 3 kez “Sn. Öcalan” dediği ve “Sn. Öcalan düşüncelerinin değil şu anda almış olduğu kellelerin hesabını veriyor. Bense, düşüncemden dolayı 4 ay hapis yattım.. aramızdaki fark çok büyük...” söyleminde bulunduğu için; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hakkında ‘suç ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten’ dolayı kamu davası için fezleke düzenlendiğini; fezlekenin Başbakanlığa 26.03.2008’de intikal etmesine karşın Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığı’na sümen altı edilerek 16 ay sonra gönderildiğini belirterek, Başbakan ve Müsteşarı hakkında Ankara C. Başsavcılığı’na, Başbakan ve Başbakanlık Müsteşarı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu... DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin, ‘AKP Fon’dan elini çek’ başlığı altında bir açıklama yaparak “İşsizlik Sigorta Fonu amaç dışı kullanılamaz” dediğini.. TPAO’nun Ankara, Adıyaman, Batman ve Trakya’daki işyerlerinde 17 Ağustos’ta başlayan eylemlerin sürdüğünü, işçilerin yılların sorunu olan ücret dengesizliğinin çözülmesini istediklerini... 

X