ANTALYA HABERLERİ

İmar Barışı ATSO'da anlatıldı

DHA
31.07.2018 - 16:15Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 32'nci, 41'inci ve 43'üncü Meslek Komitelerinin öncülüğünde 'İmar Barışı' konusunda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin sunumuyla yapılan toplantıya, ATSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayanoğlu ve Zeki Erdoğan ev sahipliği yaptı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı'nın yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi, bürokrat, sektör temsilcisi ve vatandaş katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ATSO yönetim kurulu üyesi Mustafa Ayanoğlu, İmar Barışını mevcut durumun tespiti ve önümüzdeki sürece dair çağdaş kentleşme vizyonunun ortaya konması için önemli bir fırsat olarak değerlendirilmesi arzusunda olduğunu kaydetti.

'EKONOMİK YARIŞIN ALANI KENTLERDİR'

Dünyanın ve Türkiye'nin hızlı bir kentleşme süreci içerisinde bulunduğunu ifade eden Ayanoğlu, “Günümüzde artık ekonomik yarışın alanı kentlerdir. Kent, uygarlık demek olduğuna göre günümüzde çağdaş uygarlıktan çağdaş kentleşmeyi anlamak gerekmektedir. Türkiye'nin bugün doğru kentleşme yarışında çok da iyi bir noktada olduğunu söylememiz oldukça zordur" dedi.

İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisindeki yerinin her zaman farklı olduğuna değinen ancak sergilenen inşaat odaklı yapılaşma sürecinin doğru planlama ve doğru kentleşme ile birlikte götürülemediğinin altını çizen Mustafa Ayanoğlu, Türkiye'de kentleşmenin toplum veya kent yararı odaklı olmadığını, birey yararı odaklı geliştiğini ifade etti.

Bu durumun beraberinde çarpık yapılaşmayı ve kentleşme sorunları doğurduğuna işaret eden Mustafa Ayanoğlu, "Planlamaya uymayan yapılaşma maalesef ülkemizin bir acı gerçeği haline geldi. İmar Barışı bu nedenle toplumda karşılığı olan, heyecan yaratan bir düzenleme oldu. Konu, bugün halen birçok platformda olumlu ve olumsuz yönleri ile tartışılmaktadır. İmar Barışı düzenlemesine mevcut durumu tespit ve önümüzdeki sürece dair çağdaş kentleşme vizyonunun ortaya konması için önemli bir fırsat olarak bakmak istiyorum. Umuyorum ki bu düzenleme doğru planlama ve şehirleşmenin miladı olsun.ö dedi.

KANUN İLE İLGİLİ DETAYLAR ANLATILDI

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu'nun ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yüksek mimar Ansu Yetiz Özden, 'İmar Barışı'nın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?' konulu sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından İmar Barışı'nın başvuru süreçleri ve süreçleriyle ilgili katılımcıları bilgilendiren Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, daha sonra davetlilerin sorularını yanıtladı. Toplantının sonunda Mustafa Ayanoğlu, katkılarından dolayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay'a ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılmış bir Antalya tablosu hediye etti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İmar Barışı ATSO'da anlatıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Eylül 2018, Cuma
 • İmsak
  05:10
 • Guneş
  06:31
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  19:15
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı