Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İmamlara Papaz'dan ders

  A.A.
  05 Ağustos 2006 - 16:00Son Güncelleme : 05 Ağustos 2006 - 16:02

  Almanya'da görev yapacak Türk imam ve din görevlilerine, Katolik papaz ders veriyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı ile Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği arasındaki işbirliği kapsamında görevli olarak Almanya'ya gidecek Türk imam ve diğer din görevlileri, Almanya'ya uyum dersleri çerçevesinde üç sezondur Ankara'nın Ulus semtinde bulunan Katolik kilisesinin papazı Felix Körner'den ders alıyor.

  Katolik Papaz Körner, bu fikrin ilk olarak Almanya Büyükelçiliği'nden geldiğini ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da öneriyi oldukça sıcak karşıladığını söyledi.

  DERS SAATİ 300

  Eskiden Türkiye'den Almanya'ya giden imamların ve diğer din görevlilerin pek çoğunun Almanca bilmediğini ve Almanya'da adeta bir getto ortamında yaşadığını belirten Körner, bu durumun Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki bazı yenilikçi çevreleri de rahatsız ettiğini söyledi.

  Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, Almanya Büyükelçiliği ve Alman Kültür Derneği'nin işbirliğine gittiğini belirten Körner, Türkiye'den Almanya'ya gönderilecek din adamlarının 300 saatlik kurslar aldığını, bu kurslarda sadece Almanca'nın değil aynı zamanda da Almanya'da hukuki ve sosyolojik yaşam ile ilgili dersleri aldıklarını ifade etti.

  "MEVLANA ALMANYA'DA YAŞASAYDI"

  Almanya'ya gidecek imamlara eşlerinin de Almanca öğrenmesini önerdiğini belirten Katolik papaz, "Onlara ayrıca hem kendi cemaatlerinize hem de Almanlar'a İslam'ın sadece hukuksal ve ahlaki kurallarını öğretmeyin. İslamiyet'in bir ilham ve bir alternatif olduğunu da söyleyin mesajı veriyorum" dedi. Körner, Almanya'da toplumun sadece kuralları değil Tanrı’nın yaşamı ile ilgili bir arayışta olduğunu belirtti.

  Felix Körner, Türk imamlara "Mevlana Almanya'da yaşasaydı Müslümanlara ve Hristiyanlara ne derdi bunu düşünün" dediğini aktardı.

  Katolik papaz, Türk imamlara Almanya'da "açık kapı günleri" düzenleyebileceklerini, özellikle okullarla anlaşarak camilerini belirli dönemlerde Alman öğrencilerin ve halkın ziyaret etmesine izin verebilecekleri önerisinde bulunduğunu da aktardı.

  Kendisinin ders verdiği Türk din görevlileri arasında kadınların da bulunduğuna dikkat çeken Körner, "İlk fark ettiğim şey, kadın görevlilerin Almanca'yı çok daha çabuk öğrenmeleri oldu" diye konuştu.

  Almanya'da yaşayan çok sayıda Türk kadının evlerinden hiç çıkmadığını, çıksa da Türk mekanlarına gittiğini ve hiç Almanca bilmediğini hatırlatan Felix Körner, çok yaratıcı olabilecek bu kadınların bazen eşlerinin de baskısıyla adeta hapis hayatı yaşadığını ileri sürdü. Körner, kadın din görevlilerinin bu sorunu aşmada yardımcı olabileceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı