ADIYAMAN HABERLERİ

İmama ‘Siyaset’ Soruşturması

IHA
29.07.2015 - 15:39Son Güncelleme : 29.07.2015 - 15:40

DİVES TEMSİLCİSİ NURETTİN KESKİN HAKKINDA MÜFTÜLÜK SORUŞTURMA AÇTI

IHA

Adıyaman’da imam hatiplik yapan ve KESK’e bağlı Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (Dives) Adıyaman Temsilcisi Nurettin Keskin hakkında ‘siyaset’ yaptığı için soruşturma açıldı.
Dives’in Adıyaman Temsilcisi Nurettin Keskin yaptığı açıklamada, görev yaptığı camide ayetlerin meail ve tefsirini yaptığı için hakkında Müftülük tarafından soruşturma açıldığını iddia etti.
Adıyaman Müftülü ise, cemaatin şikayeti üzerine Nurettin Keskin’in ayetleri maksadı aşan yorumlar ile ‘siyaset’ yapmasından dolayı soruşturma açıldığını açıkladı.
Nurettin Keskin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir önceki görev yerim olan Pirin Cami imamlığında çalışırken, cemaatten biri kendi yakınını Pirin Cami’nde görevlendirmek istediğinden dolayı hakkımda asılsız iddia ve iftiralarda bulundu. Bundan dolayı kurumum tarafından soruşturmaya tabi tutuldum.
Cuma namazı hutbesinde Hucurat suresinin 13. Ayetin meal ve tefsirini yaptım. Milletlerin ayrı ayrı yaratıldığını, tek millet demenin Allah’ın söz konusu ayetlerine aykırı olduğunu ifade ettim. Rum suresinin 22. Ayetin meal ve tefsirini yaptım. Ayette dillerin ayrı ayrı yaratıldığını ve tek dil demenin Allah’ın söz konusu ayetlerine uygun olmadığını dile getirdim. Herhangi bir isme, şahsa ve kuruma yönelik bir söylemim olmamasına rağmen, Müftülük tarafından idari soruşturma geçirdim.
Ayrıca sağlık sorunlarım nedeniyle belirtilen gün ve saatte hastanede olduğuma dair belgelere rağmen göreve gelmediğim gerekçe gösterilerek savunmam istenmiştir. KESK’e bağlı DİVES temsilcisi olmam gerekçesi ile kurumuma verilen her dilekçe ve bilgi, emek mücadelesi vermemden dolayı işleme konulmakta ve hakkımda idari soruşturma açılmaktadır” ifadelerini kullandı.
Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü ise, soruşturmanın devam ettiğini belirterek, vatandaşın şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığını dile getirdi. Öztürkçü, “Cami imam hatibini görev yaptığı caminin cemaati şikayet etti. Camide ‘siyaset’ yaptığı ve göreve gelmediği için hakkında yapılan şikayetler nedeniyle soruşturma açıldı. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor. Ayetleri ‘siyaset’ malzemesi yaparak, maksadı aşan yorumlar yapması nedeniyle vatandaş şikayette bulundu. Dinimizin siyaset malzemesi yapılmasına müsaade edemeyiz. Bunun yanında göreve gelmediği tespit edildi. Bu konuda da soruşturma yürütülüyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden İmama ‘Siyaset’ Soruşturması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İmama ‘Siyaset’ Soruşturması haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:31
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı