"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

İmam nikahı yapmıştık

Güzin Abla

<ı>Bakırköy'den Sevda /

Adımı değiştirip yazdım, çünkü ablacığım öykümü çevremdekilerin bilmesini istemiyorum. İki yıl önce eşimden ayrıldım. 37 yaşında iki oğlu olan bir genç kadınım. Bundan bir süre önce bir adamla tanıştım. Beni kısa zamanda elde etti. Ondan çok hoşlandım. Meğer evli ve çocukluymuş. Bir de üstelik uzunca bir süredir beraber olduğu bir ikinci kadın daha varmış. Bütün bunların önemsiz olduğunu, kısa zamanda boşanıp benimle evleneceğini söylüyordu. Ben de ona inandım. Israr edince, bana imam nikahı yaptı. Daha sonra o beraber olduğu kadın karşıma çıktı. Meğer ondan benim yüzümden ayrılmış. Kadın bana ’’Seni boş yere oyalıyor, beni de oyaladı. Seninle de evlenmez’’ dedi. Ancak şimdi aradan sekiz ay geçtiği halde, onda hiçbir hareket görmüyorum. Benimle vakit geçirir gibi. Evlilikten, boşanmaktan hiç söz etmiyor. Sanki kadının dediği çıkacak gibi. Bana arada sırada geliyor, yanımda birkaç saat kalıyor, geceleri bende kalmıyor ya da tek tük gecelerde, pazarları gelmiyor. Düşünün yılbaşını bile yalnız geçirdim. O eşiyle ve çocuğuyla bir aradaydı. Şimdi ısrar ediyorum. Sanıyorum bu yüzden benden uzaklaştı. Giderek daha seyrek geliyor bana. Bir soğukluk var üzerinde. Eski sevgilisi bana başka kadınlarla da ilişkisi olduğunu söylemişti. Acaba boş yere mi hayatımı harcıyorum, ne dersiniz?

İşte bir imam nikahı öyküsü daha... Kuzum, siz hanımlara ne oluyor? Bu bizdeki köylerde bile artık giderek yerini resmi nikaha bırakan geçersiz nikahtan ne beliyorsunuz? Genellikle de hep öykü aynı. Resmi eşin yanısıra sanki bir kuma gibi yaşamayı göze alıyorsunuz. Tamam resmi nikahla birlikte dilersiniz tabii imam nikahı da yaptırabilirsiniz ama, tek başına imam nikahından ne bekliyorsunuz? Bu sizi evli ve çocuklu bir erkekle gayrı meşru ilişki içinde olma sorumsuzluğundan uzaklaştıracak mı? Yasalar karşısında da hiçbir hakkınız yok. Eğer sevdiğiniz adamın eşi sizi keşfeder ve yakalatırsa, hapishaneye bile düşebilirsiniz. Hem de ne uğruna, anlaşılan pek çok sevgili peşinde koşun bir çapkının oyununa gelmişsiniz kızım. Bir sevgiliden bıkmış. Onu atıp size gelmiş. Hepsi bu.

X