Gündem Haberleri

  İmam hatipliye Açıköğretim yoluyla ÖSS hakkı durduruldu

  A.A.
  08.02.2006 - 12:32 | Son Güncelleme:

  Danıştay, “ortaöğretimden ayrılan, mezun olan ve yükseköğretimden ayrılan veya mezun olanlara” Açıköğretim Lisesi'ne geçiş olanağı tanıyan hükmün yürütmesini durdurdu.

  YÖK'ün, 14 Aralık 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada, ilk karar verildi.

  Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan savunma aldıktan sonra yürütmenin durdurulması istemini karara bağladı. Buna göre Daire, yönetmeliğin “Amaçlar” başlıklı 5. maddesinin (a) bendine yönelik yürütmenin durdurulması istemini kısmen kabul etti.

  Daire, hükümdeki ilköğretimi tamamlayan, ancak ortaöğretime devam etmeyenlerin Açıköğretim Lisesi'ne kayıt yaptırabileceğine ilişkin hükmün yürütmesini durdurma istemini reddetti. Ancak, aynı hükümdeki ”ortaöğretimden ayrılan, mezun olan ve yüksek öğretimden ayrılan veya mezun olanlara farklı alanlarda da öğrenim fırsatı vermek için Açıköğretim Lisesi'ne kayıt yaptırabileceğine” ilişkin hükmün yürütmesini durdurdu.

  Daire, bu hükümdeki “ortaöğretimden ayrılan” ibaresinin çok geniş bir kavram olduğunu dikkate alarak, Danıştay'ın daha önceki içtihatları doğrultusunda, lise hazırlık sınıfında başarılı veya başarısız olanlar ile lise 1'de başarısız olanların Açıköğretim Lisesi'ne kayıt yaptırabileceğine işaret etti. 

  Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün söz konusu yönetmeliğin başka hükümlerine yönelik yürütmenin durdurulması istemini de karara bağladı. Daire, 5. maddenin (a) bendine yönelik verdiği karar doğrultusunda ilgili hükümlerin yürütmesini durdurdu. 

  Danıştay 8. Dairesi'nin kararı yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilecek.

  İMAM HATİPLİYE ÖSS OLANAĞI

  YÖK, yönetmeliğin 5. maddesinin (a) fıkrasının, 15. maddesinin (b) ve (c) fıkraları, 18. maddesinin (c) fıkrası, 20. maddesinin (b) ve (e) fıkraları, 25. maddesinin 2. fıkrası, 26. maddesinin (b) fıkrası ile son paragrafı, 32. maddesinin 2. fıkrası ve geçici 4. maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemişti. 

  Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay 8. Dairesi'nin bu kararına itiraz ederse, itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karara bağlayacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı düzenleme ile, imam hatip liselilerin Açıköğretim Lisesi'ne geçiş yaparak ÖSS'ye girmelerine olanak tanımıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı