DÜZCE HABERLERİ

İmam Hatipliler Mısır İçin TEK Yürek Oldu

IHA
10.07.2015 - 14:44Son Güncelleme :

DÜZCE'DE İMAM HATİPLİLER CUMA NAMAZI SONRASINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

IHA

İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği Mısır’da haksız yere idama mahkum edilen Muhammed Mursi ve arkadaşları için, Tüm Türkiye’deki mezun dernekleri ile eş zamanlı tek yürek olarak Düzce’de bir eylem gerçekleştirdi.
Cedidiye Cami önünde düzenlenen tek yürek eylemine çok sayıda vatandaş katıldı ve basın açıklaması yapıldı. Dernek Üyesi Mücahid Ümmetoğlu yaptığı açıklamada “Bizler Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararları ve Çin’in Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimize bu mübarek ramazan ayında uyguladığı zulüm karşısında büyük bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Mısırda kardeşlerimize karşı uygulanmak istenen idam kararlarının hukuksuz olduğunu ve adaletin bir an önce tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizin El-Ezher gibi kadim bir ilim merkezine ev sahipliği yapan, hala fikir dünyamızı besleyen büyük mütefekkirler yetiştirmiş Mısır’ın idarecisi olarak bir zamanlar ülkenizde misafir ettiğiniz Mustafa Sabri Efendilerin, Mehmet Akiflerin mirasçısı biz ilim yolcularının sözlerini dikkate alacağınızı ümit ediyoruz” dedi.
Himmetoğlu, konuşmasına şeyle devam etti. “Bilmek isteriz ki Mursi ve arkadaşlarının uğradığı haksızlık ve zulüm, Çin hükümetinin Uygur gençlerine uyguladığı sorgusuz ve sualsiz gözaltılar ve işkenceler, Türkiye gençliği tarafından büyük tepkiyle karşılanmakta, vicdanlarda derin yaralar açmaktadır. Mısır halkının önemli bir kısmının seçimlerde desteklediği bu insanların geleceği, artık bütün Müslümanlarla birlikte bizim de meselemiz ve gündemimiz haline gelmiştir. Onlar hakkında verilecek adaletsiz bir karar, her birimizin yüreğinde hak ettiği yankıyı bulacak ve asla unutulmayacaktır. İnsanlık tarihi göstermiştir ki halklarının iradesini hiçe sayarak zorbalığa başvuran idareciler asla umdukları sonuca ulaşamamışlar ve hüsrana uğramışlardır. Bugün kazanmış gibi görünebilirsiniz ama Allah’ın da bir hesabı vardır ve bu hesabın sizi nerede ve nasıl yakalayacağını asla bilemezsiniz. Eğer Musa’nın kıssasından ibret almazsanız Firavun’un akıbetine uğramaktan nasıl kurtulacaksınız? Bugün şerde birleştiğiniz kirli ittifaklar içine girdiğiniz dostlarınız sizi Allah’ın azabından da koruyabilecekler mi? Ne yazık Mısır tarihine Müslüman kimliğine ümmetin gönlünde taht kurmuş fikir ve cihat önderlerinin davasına sadık kalmak yerine İslam beldelerini kan gölüne çeviren sinsi düşmanların yanında saf tutmanız Müslümanların hafızasına bir ibret vesikası olarak kazanılacaktır. Bulunuz ki Mısır’ın öz evlatları olan İhvan’ı Müslimin mensuplarını sindirme politikanızdan vazgeçmezseniz nefret ve lanetle anılan zalimlerden biri olarak tarihe geçeceksiniz.
Ayrıca göreceksiniz ki verilen idam kararlarının uygulanması Mısır’da yeni bir kargaşa ve çatışma döneminin başlamasına sebep olacağı gibi, nesiller boyu etkisini sürdürecek düşmanlıkların tohumunu atacaktır. Halkınızın ve bütün Müslümanların beklentisi, Mursi ve diğer İhvan-ı Müslimin mensupları hakkındaki idam kararının kaldırılmasını ve onlara özgürlüklerinin iade edilmesini sağlamanızdır. Bizler verilecek kararda Mısır’ın kaderiyle oynayan yabancı güçlerin değil, Mısır halkının öz iradesinin belirleyici olmasını bekliyoruz. Unutmayınız ki alacağınız kararla dünya kamuoyu tarafından ya zorba bir diktatör yada halkının sesine kulak vererek adaletin tecellisi için sorumlu davranan basiret ve insaf sahibi bir idareci olarak tanınacak ve anılacaksınız. Bizler, Türkiye’nin Ümmet sevdalısı gençleri olarak sorumluluğumuz gereği sizi adalete, hakka insafa davet ediyoruz. İnanıyoruz ki bir gün devran dönecek bu zulüm çarkı kırılacak ve hak yerini bulacaktır. Allah’ın vaadinin gerçekleştiği o gün bizler mazlumlarla el ele zalimlerin acı sonuna şahit olacağız. Buradan Mısırlı hakimlere ve Çin hükümetine sesleniyoruz. Bu zulümden ve insan haklarını çiğnemekten vazgeçin. Bu zulme dur demek için herkesi tek yürek olmaya davet ediyoruz. Hiçbir zulüm ebedi değildir. Ve şimdi çağları aşan bir idrakin inanmış sesiyle diyoruz ki Hüküm Allah’ındır.”
MISIR’A MEKTUP
Basın açıklamasının ardından dernek yönetimi ve üyeleri Düzce Postanesinden Mısır Cumhurbaşkanlık sarayına, Mısır Adalet Bakanlığına, Mısır ve El Ezher üniversitesine basın açıklamasını gönderdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden İmam Hatipliler Mısır İçin TEK Yürek Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İmam Hatipliler Mısır İçin TEK Yürek Oldu haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:06
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı