KAYSERİ HABERLERİ

İmam hatiplere Ehl-i Sünnet Perspektifinden Selefilik” konulu konferans

DHA
20.10.2017 - 15:23Son Güncelleme :
DHA

Kayseri,(DHA) - ERCİYES Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Akoğlu, İmam Hatip ve Müezzinlere  “Ehl-i Sünnet Perspektifinden Selefilik” konulu konferans verdi.

İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Akoğlu yaptığı açıklama da ehl-i sünnetin ne demek olduğunu, “ehl-i sünnet” kime dendiğini, ehl-i sünnet konusunun belli sebeplerden ya da bilgi eksikliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını ve bu durumun ciddi manada kafa karışıklıklarına neden olduğunu ifade etti. Akoğlu konferansta, "Günümüz, bilgi çağı olarak tanımlanır. Bizler, Batılı tasnifleri eleştirel olarak değerlendiriyoruz ama Alvin Toffler adındaki Amerikalı bir filolog, insanlık tarihini tahıl çağı, sanayi çağı ve bilgi çağı olarak sınıflandırır; her bir çağın da kendisine göre birtakım sosyal özellikleri olduğuna dikkat çekiyor. Bizim gibi toplumlar, bu üç çağı bir arada yaşayan toplumlardır. Dolayısıyla bizim bir ucumuz tarıma dayanmakla birlikte, öbür ucumuz bilgisayar teknolojisine dayanmaktadır. Bunun avantajıyla birlikte pek çok dezavantajları da var. Bilginin denetim dışı kalmasına sebep oluyor. Bu durum, bizim açımızdan ciddi bir sorundur. Çünkü insanlar, bir konuda bilgi eksikliği hissettikleri zaman artık kütüphanelere koşmuyorlar ya da kitaplara başvurmuyorlar. Yaptıkları şey, ‘Google’ denen sihirli arama-bulma sistemini kullanmaktır. Bu sistemdeki bilgilerin çoğu, takdir edersiniz ki denetim dışı, test edilmemiştir; her türlü amaç için paylaşım yapılabiliyor bu sistemde. Böylece ciddi kafa karışıklıkları meydana gelmektedir. Bizim inanç ve dini düşünce boyutumuz da bu alanların dışında kalamıyor."

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İmam hatiplere Ehl-i Sünnet Perspektifinden Selefilik” konulu konferans haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı