Gündem Haberleri

  İmam-hatipler yeniden meslek okulu oluyor

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İmam-hatip okullarından öğrenci kaçışı sürerken, bu okulların kuruluş amacına uygun olarak mesleki eğitim vermesi kararlaştırıldı. Kontenjanlar belirlenerek ihtiyaç kadar din adamı yetiştirilmesi hedefleniyor.

  Tam 74 yıl önce, ülkenin gereksinimi olan din adamlarını yetiştirmek için kurulan, ancak zaman içinde laik eğitime alternatif bir yapıya bürünen imam-hatip okulları, kuruluş amaçlarındaki gibi yeniden meslek okulu oluyor.

  Çocuklara daha çok ve istedikleri alanda eğitim hakkı tanıyan 8 yıllık kesintisiz eğitimle başlayan dönüşümü, üniversiteye girişte alan eğitimini esas tutan ‘tek sınav’ kararının perçinlediği bildirildi.

  İmam-hatiplerin, kademeli kapatmaya gidilen orta kısımlarının yanı sıra, lise kısımlarından geçen yıl başlayan kaçışın, büyük boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Eğitimde ‘laiklik’ ilkesi gereği hem din adamı, hem de kaymakam, doktor, öğretmen, mühendis, diplomat veya hemşire olunamayacağını anlayan binlerce genç, imam-hatip liselerini terketti.

  YÜZDE 75'İ BAŞKA OKULA

  Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşan ilk bilgilere göre, istedikleri okullarda okuma özgürlüğünü elde eden çocuklardan, imam-hatip liselerine devam etmek istemeyenlerin sayısında patlama oldu.

  Bu çerçevede, kademeli kapatılması geçen yıl başlayan ve son mezunlarını 2000'de verecek imam-hatiplerin orta kısmından mezun olan her 100 çocuktan yalnız 25'i, tercihini din adamlığı için kullandı. Geri kalan 75 çocuk ise yolunu yeniden çizdi.

  İki yıl önce öğretim yılı başında, orta ve lise kısımlarından imam-hatip dışı başka okullara naklini aldıran öğrenci sayısı 7 bin 258 iken, geçen dönem başında bu okulların orta kısımlarından 11 bin 664, liselerinden ise 8 bin 164 olmak üzere, toplam 19 bin 828 öğrenci nakil aldı.

  Bu öğretim yılı başında da gerek orta gerekse lise kısımlarından nakil alıp başta okullara kayıt yaptıran öğrenci sayısıyla ilgili son bilgilerin Bakanlığa ulaşmadığı, ancak nakil sayısında patlama beklendiği bildirildi.

  KAYIT AZALDI

  Son 3 yılın rakamları, bu okulların orta kısımlarından mezun olup lise kısımlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısında büyük düşüş olduğunu ortaya koydu. Buna göre, 1995-1996 öğretim yılında bu okulların orta kısımlarından mezun olan 78 bin öğrenciden tam 70 bini, lise kısımlarına kayıt yaptırdı. 8 yıllık eğitimin ilk yılı olan 1996-1997 döneminde ise 82 bin 912 orta kısım mezununundan, ancak 53 bin 690'ı, imam-hatip liselerinin 1. sınıfına kayıt olurken, aralarında 1443 Anadolu imam-hatipli öğrenci de bulunan 29 bin 222 çocuk, diplomasını alıp başka okula gitti.

  Yine 1997-1998 öğretim döneminde de imam-hatip orta kısmından 80 bin kadar çocuğa ilköğretim diploması verildi. Bunların, ancak yüzde 25'i, imam-hatip lisesini tercih etti. Yeni öğretim yılında Anadolu, süper ve çok programlı dahil toplam 605 imam-hatip lisesi 1. sınıfına öğrenci kaydının 20 bin dolayında kaldığı bildirildi.

  Geçen yıl 8 bin olan kontenjanları bu yıl 6 bin 624'e indirilen Anadolu imam-hatip liselerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı da düştü. Ortak sınava girip, yabancı dilde eğitim yaptıran anadolu imam-hatip liselerinde okuma hakkı elde eden 6 bin 624 öğrenciden büyük bölümünün, kayıt yaptırmaktan vazgeçtiği belirtildi.

  KIZ İMAM!

  İslam dininin, kadınların imam ve hatip olmalarını yasaklamasına karşın, imam-hatiplerdeki kız öğrenci üstünlüğünün, bu yılki öğrenci kayıtlarında da sürmesi dikkat çekti.

  Geçen öğretim yılında, imam-hatiplerin orta kısmında 123 bin 50 erkeğe karşın 95 bin 581, lise kısımlarında ise 98 bin 430 erkek ile birlikte 79 bin 616 kız öğrenci okudu.

  İmam-hatiplerin lise kısmı öğrenci sayısı, iki yıl önce 192 bin 727 iken geçen yıl yaşanan kaçış nedeniyle 168 bin 126'ya indi. Bu yıl ise kaçış firara dönüştü. Bu yıl toplam 605 imam-hatip lisesindeki öğrenci sayısının, yeni kayıtlarla birlikte ancak 100 bini aşabileceği bildirildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı