Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İmam Hatip'e makyaj

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Şubat 2000 - 00:01

  Hizbullah ve irtica olaylarının yıprattığı İmam Hatip Liseleri'nin bozulan imajı düzeltilecek. Proje, sosyal öğrenciler yetiştirilmesini hedefliyor. Bu çerçevede okul binalarında bilgisayar laboratuvarı, uygulama mescidi, medya ve müzik odaları kurulacak.

  İRTİCAİ odakların etkisi altında kalıyor diye eleştirilen ve Hizbullah operasyonlarında yakalanan çoğu öğretmenin buradan mezun olduğu anlaşılan imam hatip liseleri, 'imajını' düzeltecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), imam hatip liselerinin çağdaş bir yapıya kavuşturulması için 'İmam Hatip Liseleri Gelişim Modeli' başlıklı bir proje hazırladı. Model kapsamında, binalar uygulama mescidi, medya, müzik ve bilgisayar laboratuvarı açılarak yeniden düzenlenecek.

  MEB, bu projeyle imam hatip liselerinin, eğitim niteliği ve öğrenci başarısını hedef alan kurumlar haline getirilmesini sağlayacak. Bu liselerde, etkili öğretim stratejisinin hakim olması için uygulanacak projenin temel amacı şöyle belirtiliyor;

  İNSAN HAKLARINA SAYGI

  ‘İnsan haklarına ve Anayasa'nın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar yetiştirilmesi.'

  İmam hatip liselerinde uygulanacak bu model, 'öğrenme teknolojisi', 'öğrenci nitelikleri', 'toplam kalite yönetimi', 'okul modeli' başlıklarında ele alınacak.

  SOSYAL ÖĞRENCİLER

  İmam hatip liselerinde ayrıca, aktif öğrenmeye ağırlık verilecek. Bilgisayar, tepegöz, bilimsel deney araçları, insan iskeleti gibi modeller, canlı bitkiler, çeşitli teknik araçlar bizzat öğrencilere kullandırılacak. Bununla birlikte sınıf dışı etkinliklere de ağırlık verilmesi öngörülüyor. Bu doğrultuda içerisinde kitap, gazete, dergi ve diğer basılı kaynakların yer alacağı bir medya merkezi oluşturulacak. Merkezlerinin internet bağlantısı da yapılacak.

  SINIF YERLEŞİMİ

  İmam hatip liselerinde geleneksel sınıf yerleşimi dışına çıkılarak, 'U' veya daire şeklinde bir yerleşim sağlanabilecek. Okula düzenli devam, sosyal ve sportif etkinliklere katılım, okulun çevreye tanıtımı, akademik başarı gibi her türlü etkinlik maddi ve manevi olarak ödüllendirilecek. Haftanın öğrencisi ve haftanın öğretmeni gibi uygulamalar da yapılacak.

  OBJEKTİF İHL'Lİ

  Model kapsamında imam hatip lisesi öğrencilerinin, akılcı yaklaşım ve eleştirel zihniyet, kendi başına düşünme, kendini anlama-keşfetme ve sorgulayabilme gibi özelliklerde yetiştirilesine özen gösterilecek. Bunun yanında, yaşamın anlamını keşfetme, objektif olma, seçme yeteneği, dinsel olguların farkında olmak, sosyal bütünleşme-dayanışma ve hoşgörü, kültürel duyarlılık, iyi ahlak-dürüstlük ilkeleri de öğrencilerin yetiştirilmesinde model kapsamında düşünülenler arasında.

  UYGULAMA MESCİDİ

  Modelde liselerin binaları da yeniden düzenlenecek. Öğrencilerin çevredeki camilerde yapacakları uygulamalarda, yönlendirmelerden etkilenmelerinin önlenmesine yönelik olarak okullarda 'uygulama mescidleri' açılacak. Mescid en az 20 metrekare olacak ve halı döşenecek. Mescidin içinde minber, hutbe kürsüsü ve mikrofon bulunacak.

  MÜZİK ODASI

  Okulların tamamında, fizik-kimya, biyoloji bilgisayar-dil laboratuvarları, sağlık odası, resim-müzik odası, seminer ve proje odası, sergi ve fuar salonu, grup çalışma odaları, kapalı spor salonu açılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı