İmalat sanayi göstergeleri alarm verdi

ANKA
06.10.2008 - 17:02 | Son Güncelleme:

ABN AMRO ve Markit tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre oluşturulan ve imalat sanayii sektörünün durumuna ilişkin bir gösterge niteliği taşıyan Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI) Eylül ayında, şu ana kadarki en hızlı düşüşünü kaydetti.

Araştırma raporuna göre, Ağustos ayında yüzde 48.3 düzeyinde olan PMI Eylül ayında, 4.8 puanlık düşüşle yüzde 43.5’e indi.

Türkiye imalat sektörünün durumu hakkında bilgi vermek üzere tasarlanan ABN AMRO Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi’nin (PMI) Eylül ayı verileri, sektördeki iş koşullarında kötüleşmenin devam ettiğini gösterdi. Söz konusu veriler, araştırmanın başladığı Haziran 2005’ten bu yana kaydedilen en hızlı düşüşün gerçekleştiğini ortaya koydu.

Üretim, yeni siparişler ve istihdam alanlarının yanı sıra birikmiş işler ve satın almalarda da rekor düzeyde düşüşler yaşandığını gösteren rapora göre, ürün fiyatları son iki buçuk yıl içinde ilk defa düşüş yaşarken, girdi fiyatları enflasyonu ise hızla yavaşladı.

ABN AMRO’nun Ekonomistlerinden Dominic White, yaptığı açıklamada, “PMI araştırmalarının sonucu iç piyasadaki fiyat baskısının azaldığını gösterirken, dış piyasa fiyatlarının etkisinin hafiflediğini, iş imkanlarının azaldığını ve bununla birlikte üretim oranlarının hızla düştüğünü göstermektedir. Bu durum Merkez Bankası için olumlu gözükse de, resmi bilgiler daha yayınlanmamıştır ve para birimiyle beklenen enflasyon dünya çapını etkileyen risk altındadır” dedi.

İMALATÇILAR DARALMA NEDENİYLE ÜRETİMİ KISTI

PMI Rapor’u, Eylül ayıyla birlikte Türk imalatçıların aldıkları yeni siparişlerin son dokuz aydır düşüşte olduğunu ve Eylül ayındaki bu gerilemenin, verilerin toplandığı kırk aylık dönem içindeki en yüksek düşüş olduğunu ortaya koydu.

PMI Raporu verilerine göre, Eylül ayında yaşanan belirgin daralma, imalatçıları üretimlerini büyük bir ölçüde azaltmak zorunda bıraktı. Üretim seviyesinde görülen düşüş önceki dönemlerden daha şiddetli gerçekleşirken, birikmiş işlerdeki düşüş ise bugüne kadar görülen en hızlı ikinci gerileme oldu.

EYLÜL’DE İSTİHDAM EN HIZLI DÜŞÜŞÜ KAYDETTİ

Rapora göre, Eylül ayında, firmalar, faaliyet düzeylerindeki belirgin gerileme nedeniyle işgüçlerini azaltma yoluna gitti. Son sekiz aydır gerileyen imalat sanayii istihdamı, araştırma tarihindeki en şiddetli gerilemesini de bu ay gösterdi. Firmalar girdi hacimlerini hızla azaltarak stoklarını en aza indirirken, satışların kötüleşmesinin etkisiyle nihai ürün stokları arttı.

Türk PMI’ı Eylül ayı verileri, sektör üzerindeki enflasyonist baskıların gerilemeye devam ettiğine işaret etti. Firmalar, 2006 Mart ayından bu yana ilk defa ürün fiyatlarını aşağıya çekti. Maliyetlerin daha yavaş artması bazı firmaların fiyatlarında indirime gitmelerine olanak sağlamış olsa da, PMI’da ürün fiyatlarındaki azalmanın asıl nedeninin piyasada fiyat rekabetine yol açan talepteki kötüleşme olduğu belirtildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı