Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İmaj zedelendi

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  09.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme: 09.11.2001 - 01:58

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, parti içindeki çekişme nedeniyle ‘sıkıntılı günler’ geçiriyor. Vurgun Operasyonu'nu nedeniyle 5 Eylül'de Bayındırlık Bakanlığı ve milletvekilliğinden istifa eden Koray Aydın'ın, önceki gün Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylaması, MHP'yi karıştırdı.

  Bahçeli, geçen Cumartesi günü, iddianamede adı geçmediği için Aydın'ın, ‘itibarının iade edileceğini ve Salı’dan itibaren MHP'nin üçüncü Grup Başkanvekili olacağını'' açıkladı. Bahçeli'nin bu sürpriz açıklaması MHP yönetimi ve MHP tabanının büyük bölümünde ‘şok etkisi’ yarattı. Açıklama, Meral Akşener'in MHP'ye katılmasında pay sahibi olan Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ve arkadaşlarını da şaşırttı.

  Bahçeli'nin Aydın'la ilgili bu açıklamayı yaparken yakın kurmaylarına bile danışmadığı daha sonra anlaşıldı. Birçok MHP'li de bu kararı ‘‘Sürpriz’’ diye nitelerken, ‘Bu karardan haberim vardı’ diyen MHP yöneticisine rastlanmadı.

  Bahçeli'nin açıklamasından sonra MHP'de yoğun bir tartışma başladı. Durumu değerlendiren Çetin öncülüğündeki önemli bir çoğunluk kararın yanlış olduğu görüşünde birleştiler. Ancak, bunlardan bir bölümü ‘Genel Başkan zor durumda kalmasın. Bir kere kamuoyuna açıkladı. Bağrımıza taş basıp Aydın’ın aklanması yönünde oy kullanalım. Aksi takdirde Bahçeli açığa düşer'' yaklaşımını benimsedi.

  AYDIN DİRENDİ

  Çetin, Adnan Uçaş, Esat Öz'
  den oluşan önemli bir grup, ‘‘İstifa tek yönlü işler, kişisel bir tavırdır. Kimseye danışmadan milletvekilliğinden istifa eden Aydın, istifasını geri alsın. Böylece, Genel Başkan ve parti rahatlasın’’ görüşünde ısrar etti. Bahçeli de, bunun uygun olacağı görüşündeydi. AncakAydın, ‘‘İstifamı geri almam’’ diye direndi.

  MHP YARA ALDI

  Çetin, Uçaş
  ve arkadaşlarına göre, Aydın'ın kişisel hataları yüzünden uğradıkları ‘2 Kasım Kırılması’ ile (Bahçeli'nin Aydın'a itibarını iade edeceğiz dediği gün) ‘bugüne kadar diğer liderlerden farklı’ olduğunu ortaya koyan Devlet Bahçeli ve MHP yara aldı. Bu yanlışa ortak olmak istemeyip ‘tarihe not düşmek’ isteyen Çetin ve 20'ye yakın arkadaşı, Bahçeli'nin ‘‘İtibarını geri vereceğiz’’ mesajına rağmen Aydın oylamasına katılmadı. Önemli bir grup da, kararı ‘yanlış ve zamansız’ bulmalarına karşın ‘Bahçeli hatırına’ Aydın lehine oy kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı