Gündem Haberleri

  Imaj ihtilali

  Hürriyet Haber
  06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni kuşak pehlivanlar artık bıyıksız

  En güçlü 10 pehlivan arasında yeralan 20 yaş grubundaki gençler Osmanlı'dan bu yana süregelen ‘‘Bıyıklı pehlivan’’ geleneğini yıktı.

  Ekİm ayında Paris'te, Kırkpınar güreşlerinin tarihçesinin anlatılacağı tiyatro oyununda sahneye çıkacak 10 ünlü isim arasında bulunan yeni kuşak pehlivanlar, tek kelime ile ‘‘İmaj ihtilali’’ yaptı. Genç pehlivanlar, Osmanlı'dan bu yana özenle korunan ‘‘Bıyıklı pehlivan’’ geleneğine son verdi.

  Güç bilektedir

  İmaj ihtilalinin öncülüğünü yapan Mehmet Yılmaz, Savaş Yıldırım, Mustafa Bayrak, Mükerrem Kıyı, Kadir Ergin, Ekrem Yavuz, er meydanlarında güçün simgesi olarak kabul edilen bıyığın, evrensellikle bağdaşmadığı görüşünü savunuyor.‘‘Güç, bıyıkta değil, bilektedir, yüreklidir, beyinlidir’’ diyen gençler, hayatlarından memnun.

  Değişim geliyor

  Bıyıklı ağabeylerini eleştirmediklerini, ancak günün birinde onların da bu değişimi yaşayacaklarını savunan bıyıksız pehlivanlar, şöyle diyor. ‘‘Bir gün röfleli saçlarla er meydanına çıkan, belki de kulakları küpeli pehlivanlar göreceğiz. Bu, çağdaşlığın simgesi olacak. Değişen Türkiye'nin gerçeği bu’’

  Favori bıyık

  Türkİye'nin dört bir yanından Kırkpınar'a gelen ve başpehlivanlık için kıran kırana savaşan pehlivanların yüzde 80'i bıyıklı. Bıyığın bir güç, bir erkeklik göstergesi olduğunu savunanlar çoğunlukta bulunuyor.

  Kenan Şimşek, Abdullah Ersoy ve başpehlivanlardan Cengiz Elbeye ve Ahmet Taşçı,‘‘Bıyıklı pehlivan’ geleneğine sıkı sıkıya sarılı isimler.

  ESNAFA ‘WELCOME’ DERSİ

  TÜRK turizminin başkenti Antalya'da esnafın turistlerle daha sağlıklı konuşup diyalog kurması için yabancı dil kursu açıldı. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda başlayan kurslara toplam 275 esnaf katıldı.

  Antalya Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği'nin öncülüğünde Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan kurslarda 275 esnaf, İngilizce, Almanca ve Rusçayı pratikte öğrenmek için eğitim alıyor.

  1 Şubat'ta başlayıp 31 Nisan'da sona erecek kursun açılışında konuşan Vali Yardımcısı Atilla Yaşa, ‘‘Yabancı dil öğrenen esnaf tarzanca yerine daha düzgün bir şekilde turistlerle konuşacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı