"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

İlle de buğday

Buğdayın ik olarak nerede yetiştirildiği hakkında çeşitli bilgiler var.

En eski buğday ve arpa örnekleri Filistin’de Yerihu yakınlarındaki bir köyde (M.Ö. 10.000’lerde) bulunmuş.
Bu tahılların zamanla Mezopotamya ile Kıbrıs, Mısır ve Girit’e taşınarak daha elverişli koşullarda ve çok daha fazla miktarlarda üretildiği tahmin ediliyor.
Önemli olan bir başka nokta da buğdayın hemen hemen tüm dünyaya, özellikle de Avrupa ve Ortadoğu’ya egemen oluşunun ne kadar kısa bir zaman içinde gerçekleştiği.
Günümüzdeyse -belki Uzak Doğu’yu dışarıda bırakarak söylemek gerekiyor- en çok tüketilen tahıl buğday. Elbette ki buğday denince akla gelen ilk iki şey de un ve ekmek.
Son zamanlarda şişmanlattığı gerekçesiyle sofralarımızdan uzaklaştırılmaya çalışılsa da ekmek bizim ülkemiz insanı için vazgeçilmez bir yiyecek.
Madem ki ekmekten vazgeçemiyoruz, o halde gelin, tam tahıllı ekmek, esmer doğal ekmek çeşitlerini kullanalım. Zenginleştirici ve doyurucu bir besin maddesi olan buğdayı da salatalarımızdan, çorbalarımızdan ve yemeklerimizden eksik etmeyelim.

SARIYER’İN TAVUKGÖĞSÜ TATLISI

Tavuk göğsünü haşladıktan sonra lif lif didikleyin. Derin bir kaba koyup bekletin. Pirinç ununu ve salebi yarım su bardağı sütle ezip pütürsüz bir kıvama getirin.
Sütün kalan kısmını ve toz şekeri orta boy bir tencereye aktarıp kaynatın. Süt kaynamaya başlarken içine azar azar pirinç unlu karışımı ilave edin ve kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Dibinin tutmaması için tahta kaşıkla karıştırmak daha faydalı olabilir.
Karışımı koyulaşıp kaynayıncaya kadar pişirin. Koyulaşmaya başlayınca tavukları üzerine aktarıp iyice karıştırın. Boza kıvamına gelinceye kadar pişirmeye devam edin.
Ocaktan alın. İçi suyla ıslatılmış yani suyla çalkalanmış dikdörtgen bir tepsiye aktarıp soğumaya bırakın. Üzerine tarçın serpip servise sunun.

Malzeme listesi

- Tavuk göğüs eti
- 5 tepeleme yemek  kaşığı pirinç unu
- 1 litre süt
- 1 tatlı kaşığı salep (Gerçek salep kullanın)
- Yarım su bardağı + 1 yemek kaşığı toz şeker
- 1-2 tatlı kaşığı tarçın

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI