İZMİR HABERLERİ

İlle de Bir İş Olsun'dan sitemli kapanış

DHA
01.11.2017 - 10:42Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (İZROMDER) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteğiyle yürüttüğü, İlle De Bir İş Olsun Projesi'nin kapanış töreni yapıldı. Törene İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır'ın sözleri damga vurdu. Romanların istihdamını sağlayacak projede yalnız kaldıklarını ve il dinamiklerinin kendilerine sahip çıkmadığını iddia eden Cıstır, "Artık ‘Biz romanları seviyoruz’ laflarına kanmayacağız, gerekirse toplumsal eyleme geçerek sesimizi duyurmaya çalışacağız" dedi.

İşsiz ve mesleği olmayan Romanları iş sahibi yapmak için hazırlanan ‘İlle de Bir İş Olsun’ projesinde gerekli desteği bulamadıklarını ifade eden İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, “Türkiye'de yüzde 12-13'lere ulaşan işsizlik rakamları Roman mahallelerinde yüzde 70- 80'lere çıkmakta. Kayıtdışı çalışma en yoğun Romanlar arasında görülmekte. Ülkemizde dezavantajlılık maalesef bir vaka olarak önümüzde duruyor. Ortada hiç bir sorun yokmuş gibi davranıyoruz ama aslında ülkemizde Roman olsun ya da olmasın tüm yaşayan vatandaşlarımızın hayatını olumsuz anlamda etkileyen çok sayıda sorun var. Biz bu sorunları görmezden geldikçe de büyüyorlar ve çözümleri daha da zorlaşıyor. Romanların işsizlik sorununa bir nebze olsun çözüm sunabilmek adına hayata geçirdiğimiz projede yaklaşık yüz kursiyerimize eğitimlerini verdik sertifikalarını teslim ettik ancak kursiyerlerimizden sadece 3 kişiye istihdam sağlayabildik. Hiç kimse kursiyelerimize sahip çıkmadı. ‘Biz romanları seviyoruz’ laflarına kanmayarak gerekirse toplumsal eyleme geçerek sesimizi duyurmaya çalışacağız" diye konuştu.

"ROMANIZ DİYE KAPILAR KAPANMASIN"

Roman vatandaşlara yönelik 2016-2021 Strateji Belgesi ile I. Aşama Eylem Planı'nın Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesine rağmen, kimsenin Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi konusunda haberi olmadığına değinen Cıstır, “Bizi yalnız bırakmayın. İzmir’de onlarca organize sanayi bölgesi mevcut. Bizler 72 saatlik iş makinesi operatörlük kursu verdik. Mutlaka profesyonel anlamda değiliz ama istihdam edildiği takdirde bu eksiklik giderilecektir. Romanız diye kapılar kapanmasın" dedi.

ROMAN MİLLETVEKİLİ: SİYASETE GİRİN

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise Romanlar'ın kendilerine mutlaka siyasi alanda hedef koymaları gerektiğinin altını çizdi. Purçu, Romanlar hakkındaki yargıları yine Romanların yıkacağını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz mahallelere gidip Romanlar'ın hedef koymalarını istiyoruz. Kimse seçimler dışı mahalleleri gezmedi. Roman vatandaşlar bugüne kadar hedef koymadı. Kimse Romanlar'ı içselleştirmedi, Romanlar da hedef koymadı. Bu dönemde Romanlar siyasi hedefler koymalı, siyasette katılımcı olmalılar. Meclis üyeleri çıkarsınlar, belediye başkanı çıkarsınlar. Kimse mahalleleri gezip Romanlar'la haşır neşir olmadı. Sonra ‘makarnaya göre oy veriliyor’ algısı yaratılıyor. Romanlara seçimden seçime gidiliyor. Verecek tabi. Açlık sınırı bin 500 TL. Birçok Roman vatandaşımız bu rakamın altında kazanıyor. O zaman çocuk okula gidemiyor. Kayıt dışı işsizlik artıyor. Sosyal yaşama entegre olamıyor. Bu proje ise direkt işsizliğe çare oluyor."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İlle de Bir İş Olsun'dan sitemli kapanış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Eylül 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  06:55
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:27
Sayfa Başı