Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İlkokullarda cep telefonları

Ayşen GÜR

Çocuğu Erenköy ilköğretim Okulu'nda okuyan bir veli, cep telefonlarından yakınıyor! Çünkü, artık 10 yaşındaki çocukların elinde cep telefonu var.

Okurumuz şöyle yazıyor:

‘‘Sınıfın yarısından fazlasında cep telefonu var, ben bunu sağlık açısından çok sakıncalı görüyorum. Ayrıca ders ortasında çalan telefonlar yüzünden öğretmenler verimli ders işleyemiyor. Amerika'da bile insanların cep telefonlarını artık üzerlerinde taşımamaya veya bazı çareler üretmeye başladıklarını basından izliyorum. Buna rağmen bizim velilerimizin sorumsuzca çocuklarını tehlikeye atmalarına bir anlam veremiyorum.’’

Biz teknolojiye çok meraklıyız, bu çok kötü bir huy değil, ama küçük çocukların eline cep telefonu tutuşturmak artık biraz fazla değil mi?

Çocuğunuzu üzmek pahasına cep telefonu almayın.

Cep telefonunda son araştırma

ABD'de Amerikan Tabipler Birliği'nin (AMA) resmi yayın organı JAMA, dün yeni bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

American Health Foundation tarafından Joshua E. Muscat ve arkadaşlarına yaptırılan araştırmada, New York Valhalla'da 469 kadın ve erkek ele alınmış. Bunlar, 18-80 yaşlarında beyin kanseri hastaları. Kontrol grubu da sağlıklı 422 kişiden oluşuyor.

Cep telefonu kullanımının beyin kanseriyle bir ilgisi olup olmadığı bu iki grup karşılaştırılarak incelenmiş. Dört yıl süren araştırmadan elde edilen sonuç, daha öncekilerden farklı değil. Mobil telefonla kanser arasında doğrudan bir ilişki bulunmamış.

Beyin tümörlerinde ilginç bir bulgu var. Cep telefonu kafanın hangi tarafında kullanılıyorsa, o bölgede tümör gelişen hastalar daha fazla (15'e karşılık 26 vaka). Buna karşılık temporal lob kanserlerinde cep telefonunun kullanılmadığı tarafta kanser gelişen vakalar daha çok (5'e karşılık 9.) Fakat araştırmacılar, bunun çok anlamlı olmadığını söylüyor.

Bu araştırmalardan çıkardığım genel bir sonuç var: Tıp dünyası henüz işin çok başında. Çünkü cep telefonu çok yeni.

Önemli not: Araştırma baz istasyonlarının değil, sadece cep telefonu kullanımının etkileriyle ilgili.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI