Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlkokuldan üniversiteye öğrencilere zeytin dersi

  AA
  23.12.2014 - 12:27 | Son Güncelleme: 23.12.2014 - 12:26

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce hazırlanan "Tarımsal Üretim Bilincinin Genç Nesillere Aktarılması Projesi" kapsamında, zeytin ve yağının üretim aşamalarını uygulamalı olarak öğretildi.

  Proje çerçevesinde geçen yıl zeytin ve yağının teorik olarak üretimini öğrenen ilçedeki öğrenciler, bu yıl da zeytinliklerde ağaçlardan geleneksel ve modern tekniklerle zeytin topladı. 15 Eylül Ortaokulu öğrencileri, sosyal bilgiler dersinde zeytinin hasat edilişini, ardından fabrikada yağ üretimini uygulamalı öğrendi.

  İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Aygün, zeytinin üretimine, tüketimine katkı sağlamanın ana hedefleri olduğunu belirterek, projeyle bu hedeflerini öğrencilere tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

  Zeytinyağı tüketiminin Avrupa'da kişi başı 18 litrelerdeyken, Türkiye'de 1,5-2 litrelerde kaldığını belirten Aygün, şöyle konuştu:
  "Amacımız, son zamanlarda yok olan tarımsal üretim bilincinin genç nesillere aktarılmasını sağlamak. İlçemizde tarımın yüzde 90'ını zeytin oluşturuyor. Zeytinin tanıtımı, zeytinin hasadından, fabrikada işlenmesine kadar her aşamasını bütün ilkokul çağından, üniversitedeki öğrencilere kadar tanıtmak. Tanıtarak üretimine ve tüketimine katkı sağlamak. Öncelikle Ayvalık'ta zeytini, zeytin bahçesini görmeyen, bilmeyen öğrenci kalmayacak. Herkes zeytini tanıyacak, üretimini bilecek. Üretimin nasıl yapıldığı, hangi zahmetlerle, hangi koşullarda, zor şartlarda gerçekleştiğini görecek. Önce zeytini zeytin bahçesinde gösteriyoruz, zeytinin üretimini anlatıyoruz, hasadını anlatıyoruz, makineli tarımı anlatıyoruz. Bunun yanında eski sistemlerle karşılaştırmayı öğretiyoruz."

  Yurt dışından bitkisel yağ alınarak, milyon dolarlar verildiğini dile getiren Aygün, "Kendi ürünümüzü tüketemiyoruz. Kendi ekonomimize katkı sağlayamıyoruz. Bundan dolayı kendi ürünümüzü tabandan başlayarak herkese tanıtıp üretimine katkı sağlamak, ürettikten sonra küçülterek ekonomiye katkı sağlamak, hedef bu" diye konuştu.

  Zeytin hasadını tarlada görerek öğrenen ortaokul öğrencilerinden Duygu Toplu, zeytin toplamanın çok zevkli olduğunu ancak zeytin işçilerinin zorluklarını anladığını belirterek, "Çok uzaklardan geliyorlar. Onlar için çok zor. Aslında çalışmamız lazım böyle yerlerde, zor imkanlarda geliyor insanlar. Onları anlıyorum artık. Denedim ben de çok zor" dedi.

  15 Eylül Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Sultan Çırak, öğrencileri adına bu etkinlikte olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, "Çocuklar yerinde görüp nasıl bir çaba içerisinde zeytinlerin toplandığını anlamış oldular. Zeminin kötü ve çamur olması nedeniyle zor şartlarda toplandığının farkına vardılar. Hatta bazı öğrencilerimiz daha çok derslerine çalışmaları gerektiğini anladılar" dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı