« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlkokul sıralarından profesyonel lige giden yol

Son yıllarda Türkiye'nin yükselen sporlarından biri olan voleybolda, Hazım Ersu İlköğretim Okulu Spor Kulübü önemli bir başarıya imza attı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İlkokul 5. sınıfta voleybolla tanışan minik kız öğrenciler, aradan geçen 7 yılda sürekli üzerine koyarak, başarı merdivenlerinin birer birer çıktı ve sonunda kurdukları takımla profesyonel lige kadar yükseldi.

Kulübü kuran beden eğitimi öğretmeni ve takım antrenörü Fatih Tuncal'ın okula atanmasıyla 2005 yılında başlayan başarı hikayesi, maddi imkansızlıklardan dolayı tıkanma noktasına geldi.

Tuncal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazım Ersu İlköğretim Okulu'nda spor salonu yapıldıktan sonra ilk işinin voleybolda, okul takımı kurmak olduğunu ve bunu ilkokul 5. sınıftaki kız öğrencilerle yaptığını söyledi.

Genç antrenör, takımı kurma fikrini şöyle anlattı:
“Göreve geldikten 1 yıl sonra okula spor salonu yapıldı. Çok mutlu oldum. 'Ben burada yatar kalkarım' dedim. Günümün 10 saati burada geçiyor. Spor salonu olduktan sonra voleybola başladık. Bir baktık çok iyi jenerasyon geldi elimize. İlk senemizde okul maçlarında takım İstanbul 3'üncüsü oldu. İkinci yıl İstanbul şampiyonluğu geldi. Baktık iyi bir takımız var, spor kulübü kurmaya karar verdik. Böylece sürecin ilk adımını attık. Sonunda da geçen yıl İstanbul Mahalli Ligi'nde şampiyon olarak 3. Lig'e yükseldik.”

“Büyük takımlarla başa baş mücadele ettik”

Okul maçlarında gelen başarılı sonuçların ardından, Hazım Ersu İlköğretim Spor Kulübü'nü kurduklarını aktaran Tuncal, alt yaş kategorilerinde Fenerbahçe ve Eczacıbaşı gibi takımlarla başa baş mücadele ettiklerini belirtti.
Tuncal, büyük takımlara karşı gösterdikleri performansın ardından (A) takım kurmaya karar verdiklerini ifade ederek, “Bu çocukları aldığımda çok küçüklerdi. Şimdi ise içlerinde üniversiteye gidenler var. Onların da özverisiyle bu sene profesyonel lige yükseldik. Bu çocukların arkasından da jenerasyonu kesmedik. 2000 doğumlulardan başlayarak, 1993 doğumlulara kadar sporcumuz var” diye konuştu.

“Büyüklerimizden destek bekliyoruz”

Bu yıl altyapılar dahil 8 kategoride mücadele edeceklerini belirten Tuncal, bunun için maddi desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Tuncal, maçlara sporcularını kendi arabasıyla götürdüğünü vurgulayarak, “Bu sene buna imkan yok. Çünkü takımımız profesyonel ligde olacak ve deplasmanlara gidecek. Benim, kendi adıma hiçbir maddi beklentim yok. Sadece deplasmana gitmemizi sağlayacak ve çocuklarımın mağdur olmasını engelleyecek bir büyüğe ihtiyacımız var” dedi.

Korkusunun buralara kadar gelmiş sporcularının maddi imkansızlıktan dolayı bir adım ileri gidememesi olduğunu aktaran genç antrenör, “Biraz maddi kaynak sağlayabilirsek bu çocuklar çok iyi yerlere gelecek. İnşallah sponsor buluruz. En azından maçlara gidip gelirken, masraflarımızı karşılayacak bir büyüğümüz olur. Çok yere müracaat ettik sponsorluk için ama kimseden yanıt alamadık. Oyuncularımı akranları yüksek ücretlerle oynuyor. Onların üniversiteye giderken bir burs gibi, azıcık harçlık vermek istiyorum. Bunun için sponsor istiyoruz. Fazlasında gözümüz yok” ifadelerini kullandı.

“Gerekirse kredi çekeceğim, arabamı satacağım”

Sporcularını ilk antrenmana çıkardığında ufacık çocuklar olduklarını ve daha topa bile vurmayı bilmediklerini dile getiren Fatih Tuncal, “İnsanlar bana kızıyor, 'Niye bu kadar uğraşıyorsun?' diye. Bu çocukların bugün geldiği durumu görüyorum ve 'İyi ki yapmışım' diyorum. Bu onur, bu gurur bana yetiyor. Eğer sponsor bulamazsak ben kredi çekeceğim, arabamı satacağım. Ama bu çocukları götürebildiğim yere kadar götüreceğim” şeklinde konuştu.
Tuncal, büyük takımlardan 'pilot takım' teklifleri aldıklarını ancak, kabul etmediklerini söyleyerek şunları kaydetti:
“Teklifler şöyle oluyor; 'Siz bizim pilot takımız olun, size büyük oyuncular verelim, ama küçüklerde iyi oyuncularınızı alırız.' Bunu kabul etmiyoruz. Sadece bu çocukların arasına bir abla koyabiliriz. Bu çocuklardan vazgeçmem ben. Büyük takımlardan mutlaka destek isteriz. Ama bu oyuncuları göndermeden.”

Sporcular da destek istiyor

Hazım Ersu İlköğretim Okulu Spor Kulübü'nün kaptanı Hilal Balta ise, 7 senedir birlikte olduklarını ve bu senenin maddi açıdan zor geçeceği için, sponsor desteğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Antrenör Tuncal'ın, “Büyük takımlardan teklif almasına rağmen bu aile ortamını bırakamadı” dediği, Ceren Gümüşmaden ise, bir takımdan çok aile olduklarını ifade etti. Ceren, kendisine teklifler geldiğini, ama buralara gelmesinde antrenörünün payının büyük olmasından dolayı, onu bırakmak istemediği için teklifleri reddediğini dile getirdi.

Tüm günlerinin beraber geçtiğini kaydeden iki oyuncu, en büyük hedeflerinin 2016 Olimpiyatları'nda “Filenin Sultanları”nda görev almak olduğunu kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz