Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlkokul içindeki imam hatip ortaokulunun kapatılması istendi

  DHA
  19 Eylül 2013 - 13:53Son Güncelleme : 19 Eylül 2013 - 14:01

  İzmir'in Narlıdere İlçesi'nde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Oğuzhan İlköğretim Okulu bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu açmasına, eğitimciler ve bölge halkı tepki gösterdi. Okul önünde basın açıklaması yapan Eğitim-Sen üyeleri, sınıf mevcutlarının düşürülerek nitelikli eğitim verilmesini ve İmam Hatip Ortaokulu'nun kapatılmasını istedi.

  Narlıdere Oğuzhan İlköğretim Okulu'nda yeni eğitim dönemiyle birlikte Narlıdere İmam Hatip Ortaokulu'nun açılmasına karşı Eğitim-Sen 6 No'lu Şube, eğitimciler ve 'Diren Narlıdere Halk Forumu' adı altında bir araya gelen 60 Narlıdereli tepki gösterdi.
  Eğitim-Sen İzmir 6 No'lu Şube Başkanı Duran Sınacı, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 20 öğrenci velisinden 'İmam Hatip Ortaokulu' istediklerine dair dilekçe üzerine böyle bir uygulama yapıldığını öne sürdüğünü, ancak duyumlara göre sadece 7 öğrencinin kayıt yaptırdığını söyledi. Milli Eğitim ve okul müdürlüğünün hiçbir şekilde kesin öğrenci sayısı ve konuyla ilgili bilgi vermediğini belirten Sınacı, "Narlıdere'de okul dönüşümleri sonrasında 7 ilkokul ve 6 ortaokul oluşturulmuştur. Sınıf mevcutlarını azaltarak eğitim nitelikli hale getirme için gereken önlemleri almak yerine zorlamalarla Oğuzhan İlkokulu bünyesinde İmam hatip Ortaokulu açılması yoluna gidilmiştir. Bu dayatmayı kabul etmiyoruz" dedi.

  İmam Hatip Ortaokulu’na bir müdür ve müdür yardımcısı ataması yapıldığını, mevcut Oğuzhan İlköğretim Okulu'ndaki bir dersliğin tahsis edildiğini belirten Sınacı, "Eğitim- Sen olarak zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmesi, zorlamalarla Narlıdere'de açılan İmam Hatip Ortaokulu'nun kapatılması, nitelikli eğitimin gereği için sınıf mevcutlarının düşürülmesi için gerekli çalışmanın yapılması ve herkesin anadilinde eğitim hakkının somut olarak hayata geçirilmesi konularında ısrarlıyız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı