Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İlköğretimlilere klasik müzik aşılanacak

  Hürriyet Haber
  18.10.2007 - 14:11 | Son Güncelleme: 18.10.2007 - 14:11

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin (ZKÜ) organize ettiği ve ünlü müzisyenlerin vereceği konserlerin provalarının ilköğretim öğrencilerine açılarak, çocuklara klasik müzik sevgisi kazandırılacak.

  Geçmiş yıllarda üniversite bünyesinde düzenlenen klasik müzik konserleri, kent kültürünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla Atatürk Kültür Merkezinde halka açık yapılacak.

  Gençleri popüler kültürün olumsuz etkilerinden kurtarılmasına destek vermek için ZKÜ Rektörlüğü ve Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'in görüş birliğine varması üzerine ilköğretim okulu öğrencileri klasik müzik sanatçılarının konser provalarına götürülerek, konser dinleti yapılmaya başlandı.
  Üniversitenin her ay gerçekleştireceği klasik müzik konserinin prova çalışmalarını ilköğretim öğrencilerinin izlemesinin sağlanmasının yanı sıra ZKÜ Oda Orkestrası'nın da çocuklara yönelik konserler düzenlemesi planlandı.

  ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz, her ay ünlü klasik müziği sanatçıları ve grupların kentte konser vermesini organize ederek, vatandaşların ve öğrencilerin farklı müzik türlerini tanımaları ve sevmelerini sağlamayı istediklerini söyledi.
  Üniversitelerin sadece teknik anlamda eğitim öğretim veren kurumlar olmadığını, bulundukları bölgenin kültürel gelişimine de katkı verdiğine dikkati çeken Açıkgöz, şöyle dedi:
  “Üniversitemiz, düzenli program çerçevesinde, yurt içi ve yurt dışından gelecek konuk sanatçıların eşliğinde klasik müzik etkinliklerini sürdürecek. Konserlere duyulan yoğun ilgi üniversitemizin klasik müzik konserlerini halkımızla paylaşarak sürdürme kararını almasını sağlamıştır. Konserlerimiz, bu yıl Vali Yavuz Erkmen'in de destekleri ile her ay Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak, halkımız da ücretsiz izleyebilecek. Konser provalarının ilköğretim öğrencileri tarafından izlenmesi teşvik edilecek, çocuklarımıza küçük yaşta müzik sevgisi aşılanacak. Klasik müzik sevgisini ilköğretim öğrencilerine kazandırmak için oda orkestramız da konserler düzenleyecek. Bu etkinliklerle üniversitemiz, Zonguldak halkına yalnızca bilim yuvası olmadığını göstermektedir.”
  Açıkgöz, dün gerçekleştirdikleri Cihat Aşkın resitalinin provasının Mithatpaşa İlköğretim Okulu öğrencilerine izletildiğini, öğrencilerin de ilk kez canlı dinledikleri müzikten çok etkilendiklerini kaydetti.

  SENFONİ ORKESTRASI KURMA HEDEFİ

  Açıkgöz, üniversitelerin toplumlara hizmet götürerek, onlarla bütünleşen, örnek olan, sosyal ve kültürel alanlardaki gelişmeleri için eğitim veren kurumlar olduğunu belirterek, şöyle dedi:
  “Oda orkestramız da kadrolu 12 sanatçımız mevcut. Ancak, diğer üniversitelerden ve Ereğli Güzel Sanatlar Lisesinden aldığımız destekle 40 kişi konser veriyoruz. Bu yıl vurmalı çalgıları arttırdık. Üflemeli çalgılarda eksiklerimizi tamamladığımızda senfoni orkestrası olacağız. Kentimizin böyle bir orkestraya ihtiyacı var. Böylece, kentte geniş kitlelere klasik müziği sevgisini aşılamak mümkün olabilecektir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı