DİYARBAKIR HABERLERİ

"İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması" projesi

AA / Halil İbrahim Sincar,Mehmet Çalık
14.01.2015 - 18:09Son Güncelleme :

-MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Öçgüder: - "2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52'dir"

AA / Halil İbrahim Sincar,Mehmet Çalık

MARDİN (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Zeynep Öçgüder, okullaşmada büyük gelişme sağlandığını belirterek, "2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52'dir" dedi.

Türkiye ve Avrupa Birliğince finanse edilen ve MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında "Okula Devamı İzleme ve Destek Sistemi Çalıştayı" Mardin'de bir otelde düzenlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan Zeynep Öçgüder, okula devam konusunda risk taşıyan öğrencilerin tespiti ve riske uygun müdahalelerin geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

MEB olarak son 10 yılda okullaşmada önemi mesafe katettiklerini belirten Öçgüder, temel eğitim kademesinde yüzde 100'e yakın okullaşma oranını yakaladıklarını söyledi.

"2013-2014 verilerine göre devam oranı ilkokulda yüzde 99,57, ortaokulda ise 94,52'dir" diyen Öçgüder, şöyle konuştu:

"Her ne kadar okullaşma oranlarımız yüksek olsa da sistemde çocukların sağlıklı tutunabilmesi anlamında hala kat etmemiz gereken bir takım mesafeler var. Hem sosyal hem de akademik anlamda bir üst eğitim kademesine sağlıklı şekilde öğrencilerin geçmeleri ve iyi diplomalarla mezun olmaları konusunda çalışmalarımız sürüyor."

- Riskli öğrenci takip edilecek

Proje kapsamında devamsızlık riski taşıyan öğrencileri sistemde düzgün bir şekilde takip ederek, bir takım müdahalelerle devamsızlıklarını önlemeyi öngördüklerini ifade eden Öçgüder, kurmaya çalıştıkları izleme ve destek mekanizmasının bir alarm zili olacağını kaydetti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ise her ne sebeple olursa olsun okula devam edemeyen öğrencileri yaşadıkları sıkıntıları çözüp okulla buluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Bu kapsamda çeşitli kampanya ve projelerin devam ettiğini gelecekte de yeni proje ve kampanyaların başlatılacağını ifade eden Balcı, "Ailelerle birebir temas edilerek okulun ve eğitimin önemi konularında bilgilendirme yapılacak" dedi.

Okulları, çocuklar için bir cazibe merkezi haline getirmeyi, bu kapsamda çocukların okullara mutlu ve koşarak gitmesini istediklerini vurgulayan Balcı, bunun için gerekli tedbirlerin alınıp uygulanacağını sözlerine ekledi.

12 ilden milli eğitim müdürlüğü çalışanlarının katıldığı çalıştay, 3 gün sürecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması" projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 18 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması" projesi haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   14:56
  • Akşam
   17:13
  • Yatsı
   18:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı