« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlklerin sporcusu Elif

Elif Akyüz, Büyükler kategorisinde Wushu’da altın madalya kazanarak, Türkiye’nin en genç dünya şampiyonu unvanını elde etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ankara Spor Salonu’nda yapılan 11. Büyükler Dünya Wushu Şampiyonası’nda Taolu branşında altın madalya kazanan 14 yaşındaki Elif Akyüz, Türkiye’nin en genç dünya şampiyonu oldu. Ayrıca wushuda da dünya şampiyonasında ilk altın madalyayı kazanan sporcu unvanını elde eden genç sporcu, ilkleri başardığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Büyükler Dünya Şampiyonası’nda en küçüğü 18 yaşındaki sporcularla mücadele ettiğini ve buna rağmen ülkemize altın madalya kazandırdığını belirten Elif, “benim bu şampiyonada yer alabilmem için 18 yaşındakiler için konulan kotayı geçmem gerekiyordu. Önce bunu başardım. Daha sonra hocalarım bana hep bu şampiyonada madalya kazanacağımı söylediler. Ben de onları utandırmadım ve bir ilki başardım. Çok gururlu ve mutluyum” dedi.

10 yaşından beri wushu sporu ile uğraştığını söyleyen genç sporcu, “Annem ve babam bu sporun içinden gelen insanlar. Babam aynı zamanda Wushu Federasyonu Başkanlığı görevini yürütüyor. Biz 4 kardeşiz ve hepimizde salonlarda büyüdük. Zaten Singapur’da yapılan 10. Dünya Şampiyonası’nda kardeşim Zeynep ülkemize ilk madalyayı kazandıran sporcu olmuştu. Ben onun kazandığı bronz madalyayı, bu şampiyonada altına çevirdim” diye konuştu.
Kendisini ilk tebrik eden kişinin babası ve aynı zamanda federasyon başkanı olan Abdurrahman Akyüz olduğunu ifade eden Elif, “Altın madalyayı kazandıktan sonra, babam yanıma gelip, benimle gurur duyduğunu ve kendisini çok mutlu ettiğimi söyledi. Bana madalyamı Uluslararası Wushu Federasyonu başkanı ve aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat komitesi Başkan vekili Yu Zaiqing taktı. ‘Türkiye’nin bu alanda kazandığı ilk altın madalyayı ben takmak isterim. Bu da bana onur verir’ demiş. Bu da benim için ayrı bir onur verici davranış oldu” dedi.

“TEMMUZ AYINDA ÇİN’E YERLEŞTİK”

2009 yılından beri sürekli Çin’e gelip gittiklerini ifade eden anne Fatma Hanım ise Elif’le gurur duyduklarını söyledi. Bu yıl Temmuz ayında çin’e temelli yerleştikleri söyleyen Fatma Hanım, “Çocuklarımızın bu sporu daha iyi yapabilmesi ve dil öğrenmesi için Temmuz ayında çin’de ev tuttuk. Elif ve kardeşleri öğrenimlerine orada devam ediyor. Spor bizim hayatımız. Spor bizim aile için yaşama şekli oldu. Önce Zeynep’in ardından da bu şampiyonada Elif’in aldığı madalyalar bizleri çok mutlu etti” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler