Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlker Yasin: Futbola ceza

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İlker YASİN

KULÜBÜ seyirciyi cezalandırmanın birçok yolu var. Ama futbolu cezalandırmaya hakkı yok Türkiye Futbol Federasyonu'nun. Seyircisiz sinema, seyircisiz tiyatro, göteri, konser nasıl olmazsa, seyircisiz futbol da olmaz. Top, futbol için ne kadar gerekliyse, seyirci de o kadar gerekli. Seyirciyi cezalandıracaksan, UEFA ne yapıyorsa onu yap. Maçı 300 kilometre uzakta bir kentte oynat. İstanbul seyircisi, sahaya attığı meşalenin bedelini ödesin, bir Anadolu kenti de Süper Kupa sahibi Galatasaray'ı izlesin. Eğer kulübü cezalandıracaksan, olmaz öyle 2.5 milyar TL (4000 dolar) ceza. Yap UEFA'nın yaptığını, bastır 30-40 bin dolar cezayı, işte o zaman hissedilsin ceza.

BU SON OLMALI

Futbolu futbol yapan en büyük özellik yoktu tribünde. Bu son olmalı, Federasyon futbolu artık cezalandırmamalı. Seyirciyi tribüne çekmek için FIFA ve UEFA'nın verdiği mücadeleden bizimkilerin pek haberi yok galiba.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ikişer, Trabzon'un 3 puan kaybettiği haftada, Galatasaray için 10 puanlık bir maçtı. Emre, Hagi ve Fatih'in yokluğunu pek hissetmedim. Ama 60. dakikada Jardel sakatlanıp oyundan çıkınca, Brezilyalı'nın Galatasaray gol bölgesindeki önemini anladım. Galatasaray'ın attığı gollerin yarısına imza koyan Jardel'in yokluğunda Galatasaray'ın gol atması, daha doğrusu pozisyon bulması oldukça güç. Jardel oyundan çıktı, Jardel'i tutmaya çalışan Ramazan boşa çıktı. Galatasaray gol pozisyonu bulamaz oldu.

Galatasaray bu mevsim 27. maçına çıktı. Fenerbahçe'den tam 10 fazla sakatı var, cezalısı var. Ama makina kurulduğu gibi çalışmaya devam ediyor. Galatasaray'da Hakan Ünsal ve Arif tam hazır değil. Kalede Taffarel takıma güven veriyor. Gördük ki Jardel'in boşluğunu dolduracak başka golcü yok. Ama isimler önemli değil.


Bunları da Beğenebilirsiniz