Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İlker Başbuğ tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi

  Selahattin GÜNDAY-Uğur CAN/İSTANBUL, (DHA)
  05 Ocak 2012 - 12:41Son Güncelleme : 06 Ocak 2012 - 00:00

  İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında ’şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Cihan Kansız’a, yaklaşık 7 saat ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade veren Başbuğ, "Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs" suçlarını işlediği iddiasıyla tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

  İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunarak gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasını kararlaştırmıştı. Mahkemenin, 30 Aralık 2011’de aldığı karar doğrultusunda Başbuğ ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca "internet andıcı" iddialarına ilişkin olarak soruşturma başlatılmıştı.

  BAŞBUĞ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV

  "ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Başbuğ’a gönderilen tebligatta, 'dün şüpheli' sıfatıyla ifade vermesi için Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne çağrılmıştı. İnternet Andıcı davasında sanıklar, davaya konu olan sitelerin İlker Başbuğ’un bilgisi dahilinde faaliyet yürüttüğü yönünde ifade vermişti.

  ÜÇ ARAÇLA GELDİ, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI

  Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, dün saat 13.30’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne üç araçla birlikte geldi. Girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Başbuğ’a avukat İlkay Sezer eşlik etti. Başbuğ’un gelişi için adliyede geniş güvenlik önlemi alındı. Hem polis hem asker adliye bahçesine konuşlandırıldı. Merkez Komutanlığı yetkilileri de Başbuğ’u adliye kapısında karşıladı. 

  7 SAAT "ŞÜPHELİ" SIFATIYLA İFADE VERDİ

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Cihan Kansız’a ‘internet andıcı’ soruşturması kapsamında yaklaşık 7 saat ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.

  "HÜKÜMETE YIKMAYA TEŞEBBÜS" VE "ÖRGÜT YÖNETİCİLİĞİ" SUÇLAMASI

  Başbuğ’un sorgusu 20.00 sıralarında tamamlandı. Başbuğ, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.

  NÖBETÇİ MAHKEMEYE ÇIKACAK

  Başbuğ’un nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hakim Vedat Dalda’ya ifade vermesi bekleniyor.

  BAŞSAVCI VEKİLİ SORGUYA KATILMADI

  Avukatı İlkay Sezer’in de eşlik ettiği sorguya, İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen katılmadı. Ancak Seçen, mesai saatinin bitiminde adliyeden ayrılmadı. Seçen, sorgunun tamamlanmasının ardından Savcı Cihan Kansız ile birlikte saat 20.30’da adliyeden ayrıldı. Sorgunun ardından Savcı Cihan Kansız ile Başsavcı Vekili Fikret Seçen’in bir süre görüştüğü öğrenildi.

  BAŞBUĞ ADLİYEYE GELİRKEN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / Foto Galeri

  BAŞBUĞ ADLİYEYE BÖYLE GELDİ / WEBTV

   SAVCI ADLİYEDEN AYRILDI / WEB TV

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı