İlker Aycı: "Rüyalarımda Suriye değil, trilyon dolarlar var"

AYSEL ALP/ANKARA
05.09.2013 - 01:13 | Son Güncelleme:

Dünya, Suriye'ye olası müdahale ve FED toplantısına kilitlenmişken, Türkiye B planını uygulamaya koydu. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Japonya'nın ardından Singapur ve Malezya'ya oradan da Avrupa, Amerika ve Körfez'e çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

ayalp@hurriyet.com.tr

Ajans Başkanı İlker Aycı, "Türkiye çok uluslu şirketlerin radarına girdi, öncelikli tercih ettiği 20 ülke arasında ilk kez yer aldı. Rüyamda Suriye'yi değil; yatırım için bekleyen trilyon dolarları görüyorum" dedi.

Suriye konusundaki belirsizliklerin, uluslar arası doğrudan yatırımcıların Türkiye'ye yatırım kararını olumsuz etkilemediğini anlatan Aycı, bu tür yatırımcıların kısa vadedeki gelişmelerden ziyade 20-30 yıllık, uzun vadeli bakış açısıyla karar aldığını vurguladı. "Türkiye'nin hikayesi devam ediyor. Oturmuş demokrasisi, istikrarlı yapısı, genç ve dinamik nüfusu, coğrafi konumu yatırımcıları cezbediyor" dedi.

Ankara'da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı yapan Aycı, Suriye’ye yönelik askeri müdahale rüyalarınıza giriyor mu, sorusuna “Benim rüyalarıma Suriye değil, çok uluslu şirketlerin trilyon dolarları giriyor. Bu şirketleri nasıl eder de Türkiye’de yatırıma ikna ederiz? Onları nasıl Türkiye’ye çekeriz. Katma değerli yatırımları ülkemize nasıl kazandırırız? Ben bu hedeflerin rüyasını görüyorum" yanıtını verdi.

Bu rüyaları gerçekleştirebilmek için tanıtım atağına başladıklarını, önümüzdeki günlerde Singapur ve Malezya’ya gidip 4,5 trilyon dolarlık devlet fonlarıyla görüşeceklerini açıklayan Aycı, "Ardından AB ülkeleri, ABD, Körfez ülkeleri ve yeniden Japonya var. Anlık gelişmelere değil uzun vadeli perspektiflere göre hareket ediyoruz” dedi.

Gezi olayları sürerken Türkiye'de hem yatırımı olan hem de yatırım için karar aşamasında olanlarla telefon veya yüz yüze görüşmeler yaptığını anlatan Aycı, yatırımcılarda tedirginlikten ziyade merak olduğunu söyledi. " Biz de o merakı gidermeye çalıştık. Zamanında bilgilendirdik” diye konuştu.

TÜRKİYE RADARA GİRDİ

Çok uluslu şirketlerin, yatırım yapma iştahlarındaki durağanlığın devam ettiğini bildiren Aycı, buna karşın Türkiye'nin hedeflerindeki ilk 20 ülke sıralamasına girmeyi başardığını ifade etti. Çin ve ABD'nin başını çektiği listeye Türkiye'nin ilk kez girdiğini vurguladı. Türkiye'ye geçen yıl 12.5 milyar dolarlık doğrudan yabancı sermaye geldiğini, bu miktarla en çok sermaye çeken ülke sıralamasında iki basamak yükselişle 23.sıraya çıktığını bildirdi. Ancak hedefin ilk 20'ye girmek olduğunu anımsattı.

TANITIM İÇİN SÜLEYMAN YETMİYOR

Aycı, “Mali disiplin, büyüme, istihdam, güçlü bankacılık ve sigortacılık yapısı devam ettiği sürece Türkiye’nin dış şoklara karşı dayanıklılığını korumaya devam edeceğini düşünüyorum. Tedbirliyim, temkinliyim. Bu tespitimi de yatırımcılarla paylaşıyorum. Türkiye’nin tanıtımı sadece Muhteşem Süleyman’la olmuyor” dedi.

ÇANKIRI'DA GERİ SAYIM BAŞLADI

Japon lastik devi Sumitomo’nun Petlas ortaklığı ile Çankırı’da yapacağı 512 milyon dolarlık lastik fabrikasında geri sayımın başladığını bildiren Aycı, doğalgaz ve suyun bağlandığını, deneme üretiminin 2014 yazında yapılacağını açıkladı. Bu yatırımla 2 bin kişiye iş sağlanacağını, üretilen lastiğin yüzde 80’inin ihraç edileceğini belirten Aycı, “Çankırı Japonlar'ın çok iyi bildiği bir yer haline geldi. Artık Çankırı Japonya, Japonya Çankırı’dır” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı