"Yaşar Sökmensüer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yaşar Sökmensüer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yaşar Sökmensüer

İlkeler de dümdüz

DÜN yazımda Avrupa Konseyi'nin geçen yıl bir manifestoyla dünyaya ilan ettiği "Avrupa Kentsel Şartı: 2"nin ana kabulünü, "yerel yönetime/kentsel politikalara katılım" olarak özetlemiştim.

Çünkü manifestonun hareket noktası ve olmazsa olmaz şartı, "kentin, kentlilere ait olduğu" vurgusu.

 

Ve kararlara imza koyan Avrupa'nın seçilmiş yerel temsilcileri, ancak "sorumlu, aktif ve bilgili kentlilerin" kentini tam anlamı ile yaşayacaklarına inanıyor.

 

Yani insanların "Bu kent benim" diyebilmesi ve kentini bu bilinçle/güçle yaşayabilmesi, kentsel duyarlılığı, farkındalığı ve yerel politikalara, alınan kararlara aktif katılımı gerektiriyor.

 

Ama nasıl?

 

* * *

 

Şimdi, Ankara'daki durumu, konuyu dağıtmadan son örnek vaka, "Çayyolu Meydanı" bağlamında somutlamak istiyorum.

 

Büyükşehir, "O arazi benim" diyerek, kentsel tüm alanların aslında kentlilere, Ankaralılara ait olduğu gerçeğini yok saymaktadır.

 

Yine Başkan Melih Gökçek, Çayyolu halkının alınacak kararlara aktif katılımını sağlamak bir yana, sesine bile kulak tıkayarak "Tüm yetki de benim" demektedir.

 

Bu tutumuyla orada yaşayanların seçtiği Yenimahalle Belediyesi ile iletişimi de, münakaşaya kapatıp münazaraya dönüştürmektedir.

 

(Ki bu da, "Avrupa kentsel şartı"nın "kentler kendi içlerinde, en üst düzeyde dayanışmayı teşvik etmeye kararlı uyumlu yerleşimlerdir" kararına aykırıdır)

 

Ve Başkan Gökçek tepeden inme bir kararı, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin, Çayyolu sakinlerinin kuvvetli/ortak itirazına rağmen oy çokluğu (oldu-bitti) ile alarak, "Ferman da benim" demiştir:

 

"Orası meydan değil lunapark olacak!"

 

Ötesi, Ankaralı bu kararı kim(ler)in/nerede/ne zaman/nasıl/niçin aldığını da bil(e)memektedir.

 

Böylece Strazburg manifestosundaki kentlinin temel "bilgilenme hakkı" da hiçe sayılmıştır.

 

Ardından da Büyükşehir, Yenimahalle Belediyesi'nin o alana meydan için döktüğü betonu dozerlerle parçalamıştır.

 

Ama bu "vaka"da sadece beton değil, bir hamlede "Avrupa Kentsel Şartı: 2"nin "başlangıç ilkeleri"nin tümü dümdüz edilmiştir.

 

Yarın devam edeceğim.

X