Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlkbaharın müjdecisi kelebekler

Her kelebek olgunlaşana dek önemli değişimler yaşar. Bu değişimlerin tümüne metamorfoz denir. Her şey döllenmiş yumurtayla başlar. Yumurtalar dişi kelebekler tarafından besleyici bir bitki üzerine bırakılır. Bir dişi ortalama olarak 100-300 yumurta bırakır.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bazı türler yaprağın üst kısmını tercih etseler de kelebekler genelde daha güvenli olduğu için yaprağın alt yüzüne bırakırlar yumurtalarını. Birkaç gün sonra larvalar daha doğrusu tırtıllar yumurtadan çıkar ve biran önce büyümek için durmadan beslenir. Bu dönem kelebek yaşamının en uzun dönemidir.

Beslenmenin önemi

Tırtılın iyi beslenmesi çok önemlidir. Çünkü tırtıl, pupa haline gelebilmek için bir müddet kozanın içinde kapalı kalır ve beslenemez. Tırtıl iyice büyüdükten sonra derisi dar gelir ve patlar. Hızla büyüyen tırtıl iki hafta içinde genelde dört kez deri değiştirir.

Olgunlaşan tırtıl sakin ve korunaklı bir yerde sert bir kabuğa bürünür yani pupaya dönüşür. İşte bu evrede en önemli değişim yaşanır. Tırtıl, harika bir kelebeğe dönüşür çünkü. Hormonsal değişimler sayesinde kelebek en son halini alır.

Metamorfoz tamamlandığında kelebek kozasını bir enzim yardımıyla yumuşatır ve dışarıya çıkar. Ancak uçabilmesi için önce kanatlarını açıp, kan veya kitinle doldurup sertleştirmesi gerekir. Bu süreç bazen saatlerce sürebilir. İşte bundan sonra kelebek uçmaya başlayabilir ve çiftleşerek yumurtlayabilir.

Tabii bu değişim süreçleri boyunca kanatlarda, duyargalarda, bacaklarda ve diğer organlarda küçük değişiklikler meydana gelir. Uçuş kasları, kanatlar gibi farklı merkezlerdeki hücreler değişimin her aşamasında kendilerini yeniden düzenler.

Bunların dışında bedendeki sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve solunum sistemleri de değişir. Çoğu kelebeğin kanatlarının üstünde ve altında birbirinden farklı desenler bulunur. Kelebekler bu desenleri kamuflaj yapmak içim kullanır. Bedenlerinin altındaki renkler genelde daha soluktur.

Kanatları mükemmeldir

Saklanmak istediklerinde kelebekler bu renklerden faydalanırlar. Daha parlak ve canlı renklerdeki desenlerini ise sadece gerektiği zaman mesela çiftleşme dönemlerinde olduğu gibi kanatlarını açık tutarak ortaya çıkarırlar. Kelebeklerin kanatlarındaki simetri rastlantılarla oluşmayacak kadar mükemmeldir. Kelebeklerin pek çoğunun uzum bir burnu (Proboscic) vardır. Proboscic, çiçeklerin içlerindeki nektar gibi sıvı besinleri emmek ya da su içmek için kullanılan uzun bir organdır. Kelebekler bu organlarını kullanmadıkları zaman içeriye doğru sararlar. Sarılmadığı zaman ise kelebeğin boyunun 3 katı kadar uzayabilirler.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler