İlk yerli tren 'Anadolu' hizmete giriyor

Hürriyet Haber
27 Mayıs 2011 - 12:55Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 12:55

TCDD Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TÜVASAŞ'ta üretilen ilk yerli dizel tren seti “Anadolu”, İzmir-Tire hattında hizmete sunulacak.

TCDD Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, ilk dizel tren seti, 30 Mayısta Alsancak Gar'da düzenlenecek törenle eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından İzmir-Tire hattında hizmete alınacak.

TCDD tarafından talep edilen 84 araçlık Dizel Tren Seti (DMU) Projesi kapsamında TÜVASAŞ'ta üretimi tamamlanan ve “Anadolu” ismi verilen ilk yerli set, İzmir-Tire arasında işletilecek.

Her biri 41.8 milyon avroya mal olan bu setler, saatte 140 kilometreye kadar hız yapabiliyor. Yolcunun istediği şekilde ayarlayabileceği uçak tipi koltuklar, anons sistemi, LCD ekranlar aracılığıyla bilgilendirme sistemiyle çift taraflı kumanda kabininin bulunduğu setlerde, yolcu konforunu sağlamak amacıyla tam otomatik iklimlendirme, elektronik kontrollü kapı ve fren sistemi yer alıyor.“Anadolu”, 96 kilometrelik İzmir-Tire arasında 3 gidiş, 3 dönüş olmak üzere günde 6 sefer yapacak. Yeni setler, bu hatta ortalama 110 dakika olan seyahat süresini 90 dakikaya indirecek.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı