Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İlk yazı!

SEVGİLİ okuyucularım, yeni bir yılın ilk yazısıyla birlikteyiz. Bu yılın hepimiz ve ülkemiz için iyi geçmesini diliyorum ve iki cümlelik bir not düşüyorum: <br><br>Gazetecinin görevi siyasi iktidarlara ve egemenlere yağ çekmek, övgü düzmek değil, eleştirmektir. Toplum, gazeteciden bunu bekler.

Bu gözle baktığınız zaman Türkiye bulunmaz bir cennettir! Elinizi nereye atsanız yolsuzluk, usulsüzlük, haksızlık, adaletsizlik, hatta kara mizah fışkırır.

Milyonlarca insanımız çile çeker, irili ufaklı vaatlerle uyutulur, onların sırtından birileri sefasını sürer. İnanılmaz olaylar birbirini izler.

Balıkesir SEKA káğıt fabrikası yüzlerce dönüm arazisi, binaları, lojmanları, makineleri ve her şeyi ile "özelleştirme" kapsamında AKP iktidarının en büyük destekçisi olan Yeni Şafak’ın sahibi Albayrak’lara sadece 1 milyon 100 bin dolar karşılığında satılır!

Türkiye’nin ve dünyanın devi Erdemir’i alan OYAK, aradan birkaç ay geçince hisselerin bir bölümünü Fransız firmasına satma kararı alır! "Yabancıya gitmesin" diye Erdemir’i aldığını açıklayan OYAK, ihaleye girip kazanamayan Fransızlara satış yapmaktan gocunmaz!

Kamu kurumlarında güya türban-sıkmabaş yasağı vardır. Karabük Devlet Hastanesi’ne girersiniz, hemşirelerin çoğunun bu kılıkta olduğunu görürsünüz. Karabük Valisi’nin bu durumdan herhalde haberi olmamıştır!

Ankara’nın Cinnah, İran Caddesi gibi ana bulvarlarında en az 50 yıllık anıt gibi çınar ağaçları vardır. Büyükşehir Belediyesi ekipleri bunları "budama" adı altında kuşa çevirir. Anıt ağaçların her biri ağaç gövdesi kadar kalın ana dalları birkaç gün içerisinde elektrikli testere ekipleri tarafından kesilir, yılların ağaçları kuşa döndürülür. (Dün ben bunları yazarken, bizim büronun bulunduğu Cinnah Caddesi’nde elektrikli testereler yine harıl harıl çalışıyordu!)

Birileri ülkemiz insanının durumunun ne kadar iyiye doğru gittiğini savunur durur. Ekranları ve gazete sayfalarını açarsınız, rezaletin görüntüleri karşınıza çıkar. Belediye, ilköğretim çocuklarına ayda 10 milyon para veriyormuş! Yüzlerce metrelik kuyrukta binlerce insan birbirini ite kaka, 10 milyon almak için kuyrukta. Kavgalar çıkıyor, insanlar birbirini eziyor ve onların durumunun iyiye gittiği gözler önüne seriliyor!

Siz gazeteci olarak bunları görmezden geleceksiniz ve yazdığınız yazılarda birilerini pohpohlayıp övgüler düzeceksiniz!

Evet, 2006 yılında da çizgi değişmeyecek. Allah sağlık verdiği sürece hep birlikte, sizlerin de destek ve katkısıyla atışa devam edeceğiz, gerçekleri gözler önüne sereceğiz.

* * *

Emin Çölaşan’ın notu:
Bundan birkaç gün önce Süleyman Arı’nın durumunu size yansıtmıştım. İki gözü de doğuştan görmeyen Süleyman Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü birincilikle bitirmiş, ABD’de burs kazanıp California Üniversitesi’nde doktoraya başlamıştı. Doktorası 2007 sonunda bitecek. Notları yine muhteşem. Fakat Süleyman parasal açıdan tıkanmıştı. Harcamaları çok ağırdı; çünkü derslerinde özel araç gereçler kullanmak zorundaydı. Konuyu burada yazdım ve banka hesap numarasını verdim.

Birkaç gün içerisinde kendisine doktora sonuna kadar yetecek kadar para toplandı. Hep birlikte hayırlı bir iş yapmış olduk. Katkıda bulunan çok sayıda okuyucuma burada teşekkür etmeyi görev biliyorum.

TRT AÇIKLAMASI

"Köşenizde 28 Aralık 2005 günü yayınlanan ’Kitap! Fikir ve İfade Özgürlüğü’ başlıklı yazıda sözü edilen kitabın yazarı Kasım Gümüş hakkında, disiplin yönünden gereği için Teftiş Kurulumuz derhal görevlendirilmiş, adli yönden de gereği için 25 Temmuz 2005 tarihinde Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Başsavcılıkça adı geçen hakkında Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ceza davası açılmıştır."

Şükrü Kızılot’un kitabı

Gazetemizin yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, Türkiye’nin önde gelen vergi uzmanlarından belki de birincisi. Yazılarını zevkle okuruz, öğreniriz. Ancak Kızılot’un bir başka özelliği, vergi gibi sevimsiz bir konuyu fıkralarla, mizahla sevdirip öğretmesidir.

Elimde Kızılot Hocamızın son kitabı: "Askerliğini Yapmayan Kadın." (Yaklaşım Yayıncılık.) Yine verginin güler yüzü. Fıkralar, öğretici yazılar, hayret verici olaylar ve bu alanda ülkemizde yaşadığımız güldürücü gerçekler. Bazen de kara mizah!

Ellerine sağlık Şükrü Kızılot.

Osman Diyadin’in kitabı

Ülkemizin her yerinde yayınlanan çok ilginç ve çok güzel kitaplar var. Ama arkalarında medya desteği yok. O güzel kitapların tanıtımı yapılamıyor. Bugün size bir örnek vermek istiyorum.

Osman Diyadin’in kitabı "Ben Şehit miyim, Hain mi?" (RA Kitabevi-Trabzon.) Gazeteci ve yayıncı kardeşimiz Diyadin’in kitabı Karadeniz’den yükselen Atatürkçü sesleri yansıtıyor. Bulursanız okumanızı öneririm.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI