İlk yarıda net kârı 1.7 milyar lira oldu

Hürriyet Haber
01.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Garanti Bankası, yılın ilk yarısında, 1 milyar 781 milyon lira net kâr elde etti.

Garanti’nin aktif büyüklüğü 170 milyar 597 milyon lira seviyesinde gerçekleşirken, nakdi ve gayri nakdi kredilerin büyüklüğü 118 milyar 527 milyon liraya ulaştı. Bankanın özsermaye kârlılığı yüzde 18.9, aktif kârlılığı da yüzde 2.1 seviyesinde gerçekleşti. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, elde edilen kârda, “Sürdürülebilir başarılı performansımızla pekiştirilen sağlam sermaye yapımız, global arenada örnek teşkil edip benzerlerinden ayrışıyor. Kaynaklarımızı etkin kullanarak, yenilikçiliği hayatımızın merkezine koyarak, doğru öngörülerle, güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüyoruz” dedi.

KOBİ’lerle büyüdük

Ekonominin itici gücü KOBİ’leri her koşulda desteklediklerini belirten Özen, şöyle konuştu: “TL nakdi kredilerde tabana yayılarak büyüdük. KOBİ’lere kullandırdığımız krediler, yılbaşından bu yana yüzde 15 artarak 23.6 milyar TL’ye yükseldi. Bankamızın toplam TL nakdi kredileri içerisindeki KOBİ kredisi payı yüzde 37’ye ulaştı. KOBİ’lerin küresel değişim, rekabet ve teknolojik dönüşümle paralel ilerlemesini sağlamak için, yeni ürün ve ek hizmetlerle desteklerimizi sürdüreceğiz.”

Uluslararası takdir

Garanti’nin performansının değerlendirildiği uluslararası ödüllere değinen Ergun Özen, şunları kaydetti: “Garanti Bankası, şirketlerin insan kaynakları uygulamalarının kalitesini belgeleyen, dünyada bu alanda tek uluslararası standart olan Investors in People (IIP - İnsana Yatırım Yapanlar) sertifikasını ‘Altın’ kategorisinde almaya layık görüldü. Dünya çapında IIP sertifikalı 24.000 kurumdan yalnızca 615’inin sahip olduğu ‘Altın’ kategorisini ilk defa Türkiye’ye kazandıran Garanti, 2009’da da bu sertifikayı ‘Gümüş’ kategorisinde alan ilk Türk sermayeli kurum olmuştu.”

Bilançolar borsayı düşürdü

YURTDIŞINDA banka kârlarının beklentilerin altında kalmasıyla gelen satışlar ve içeride ikinci çeyrek sonuçları tahminlerin altında kalan Garanti Bankası hisselerindeki kayıplar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı (İMKB) aşağı çekti. İMKB 100 endeksi günü yüzde 1.19 düşüşle 64 bin 259 puandan tamamlarken, Garanti Bankası hisseleri yüzde 2.78 değer kaybetti. Bankacılık endeksi ise yüzde 0.82 geriledi. Bu arada dolar bir ay aradan sonra yeniden 1.79 liraya indi. Merkez Bankası’nın fonlama maliyetini aşağı çekmesinin yanısıra yabancıların artan ilgisi ile de gösterge faiz son 1.5 yılın en düşük seviyelerinde işlem gördü.

BBVA’nın kârı 1.5 milyar Euro

GARANTİ Bankası’nın ana hissedarlarından İspanyol BBVA’nın ise yılın ilk yarısındaki vergi öncesi kârı beklentilerin altında kalarak 1.5 milyar Euro olarak gerçekleşti. BBVA bilançoyla birlikte yaptığı açıklamada geri dönmeyen gayrimenkul kredileri için 1.4 milyar Euro karşılık ayırdığını belirterek, İspanya’nın finansal kuruluşlar için alacağı 100 milyar Euro’luk destek kapsamında yardıma ihtiyacı olmadığını vurguladı.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı