Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlk yarı "5+1" rağbet görmedi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Birinci Lig’de bu sezon uygulamaya soktuğu yabancı oyuncu sayısındaki "5 artı 1" kuralı, kulüplerin çok büyük bir bölümünden rağbet görmedi.

Takımların kadrolarında 6 yabancı oyuncu bulundurup, 5’ini aynı anda oynatabilecekleri, 1’inin ise yedek kulübesinde oturup, oyundan çıkacak yabancı oyuncu yerine sahaya girebilmesi şeklinde uygulanan "5 artı 1" kuralı, ligin ilk 18 maçında sadece 2 takım tarafından değerlendirildi.

Fenerbahçe ve İstanbulspor, kuralı uygulayarak, 6 yabancı oyuncusuna birden maç içinde görev veren 2 takım olarak dikkat çekti.

Sarı-lacivertliler, 18 maçlık ilk bölümde 5, sarı-siyahlılar ise 6 maçta 6 yabancı oyuncusundan birden 90 dakikalık bölümde yararlandı.

"Sarı Kanaryalar" 4. haftadaki Siirt Jet-Pa Spor, 13. haftadaki Trabzonspor, 14. haftadaki Galatasaray, 17. haftadaki Samsunspor ve 18. haftadaki Kocaelispor maçlarında, "İstanbul Boğaları" ise 6. haftada Galatasaray, 7. haftada Erzurumspor, 8. haftada Bursaspor, 9. haftada Samsunspor, 14. haftada Beşiktaş ve 16. haftada Antalyaspor maçlarında "5 artı 1" haklarını kullandı.

KONTENJANLAR DOLMADI

Sezon başında kulüplerin baskısıyla 6. yabancı oyuncunun tribünden yedek kulübesine çekilmesine rağmen, kulüplerin birçoğu 6 yabancı kontenjanını doldurmadı.

Beşiktaş, 6. yabancı oyuncu olarak kadrosunda tuttuğu Sellami’yi hiçbir lig maçında 18 kişilik maç kadrosuna dahil etmedi.

Galatasaray ile Trabzonspor da 6 yabancı oyuncusunu birden 18 haftalık ilk bölümde 1 maç içinde kullanmadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler