İlk Türk uydusunun yapımı nisanda başlıyor

Hürriyet Haber
19.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

İlk Türk uydusunun bazı parçaları için ihale açıldı. Uydunun yapımına nisan ayında başlanacak. Uydu 2000 yılında fırlatılacak.

TÜBİTAK, Türkiye'nin ilk mini uydusunu gerçekleştirerek, uzaya fırlatmanın hazırlıklarına hız verdi. TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Araştırma Enstitüsü (Bilten), çok amaçlı bilgi toplayacak alçak irtifa uydusunun çatısının oluşturulması, kızılötesi kamera ve görüş modüllerinin de satın alınması amacıyla 33 firmaya teklif vererek uluslararası ihaleye çıktı.

ARAŞTIRMA YAPACAK

Mart ayı sonunda sonuçlanacak ihalenin ardından, uydunun, Nisan ayında yapımına başlanması, 2000 yılının sonunda da uzaya fırlatılması planlanıyor.

TÜBİTAK Bilten Başkanı Prof.Dr. Murat Aşkar, dış krediyle yapımı gerçekleştirilecek uydunun, 13.3 milyon dolara malolmasını beklediklerini, uydunun uzayda çalışır duruma gelmeden kredi geri ödemelerinin başlamayacağını sözlerine ekledi.

Prof.Dr. Aşkar, araştırma amacına yönelik olarak uzaya gönderilecek olan alçak irtifa uydusunun, 100 kilogram ağırlığında olacağını ve ağırlığının onda biri parçalarının Bilten'deki laboratuvarlarda tasarlanacağını belirtti. Uydunun şekil tasarımı ile kızılötesi kamera ve görüş modülleri ise ihaleyi alacak firma tarafından yapılacak.

Türkiye ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri algılama alanı olarak seçilen uydunun, 20 ve 50 metre çözünürlükte veriler göndereceğini anlatan Prof.Dr. Aşkar, bilgilerin, Türkiye'de ise çok amaçlı kullanılacağını kaydetti. Özellikle tarım, kentleşme, hava raporları, deniz suyu kirliliği gibi konularda Türkiye'ye bilgi aktaracak olan uydu verileri, ODTÜ'de kurulacak yer istasyonunda toplanarak buradan da ilgili kuruluşlara dağıtılacak.

Uydu yapımı ve işletmeciliğinin ülkelere ekonomik olarak büyük kazanımlar sunduğunu da kaydeden Prof.Dr. Aşkar, uzaydan yararlanmanın çok sayıda uyduya sahip olmaktan geçtiğine de işaret ederek amaçlarının Türkiye'nin uydu yapan bir ülke olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

SIRA YERLİ UYDUDA

İhaleyi kazanacak firmanın tesislerinde, Bilten adına 8 mühendis ile 4 yüksek lisans öğrencisinin de görev alacağını sözlerine ekleyen Prof.Dr. Aşkar, bu ekibin ileride Türkiye'ye teknoloji transferini gerçeleştireceğini ifade etti.

İhaledeki şartlar arasında ihaleyi kazanan firmanın uydunun bir kopyasını yapması şartı da bulunduğunu belirten Prof.Dr. Aşkar, bu uydunun ise Bilten ekibi tarafından test ve eğitim amacıyla kullanılacağını belirtti.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı