İlk Türk internet bankası kuruldu

Hürriyet Haber
06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HIZLI gelişen teknoloji sayesinde Türk bankacılık kesiminde başlayan internet üzerinden hizmet bir aşama daha kaydetti ve İlk Türk internet bankası olan Fiba Bank (Fibank) kuruldu.

Fiba Holding bünyesinde 5 trilyon lira sermayeyle kurulan Fibank'ın Genel Müdürü Cenk Tülümen, ileri teknoloji sayesinde müşterilerine 7 gün, 24 saat aralıksız olarak ucuz ve kaliteli finansal hizmet vereceklerini belirtti. Tülümen ‘‘Müşterilerine internet üzerinden hizmet sunan ilk banka biz değiliz. Ancak diğer bankalarda internet, bankacılığı tamamlayıcı yan faaliyet olarak sunulmaktadır. Fibank, interneti ve ileride bununla birlikte gelişecek tüm teknolojileri ana ve yegane dağıtım kanalı olarak misyon edinen ilk Türk bankasıdır’’ dedi. Fibank'ın, İstanbul'daki merkez şubesinin yanı sıra İzmir ve Ankara'da yıl sonuna kadar birer şube daha açacağı belirtildi. Yeni kurulan Fibank ile Fiba Holding'in sahibi olduğu banka sayısı dördü yurtdışında olmak üzere altıya çıktı. Grup böylelikle Finasbank'tan sonra Türkiye'deki ikinci bankasına sahip oldu. 75 kişilik kadroya sahip olan Fibank, Fiba Holding'in geçen yıl kasım ayında satın aldığı Türk Sakura Bank'ın lisansı üzerine isim değişikliği ile kuruldu. Fibank'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Hazine eski müsteşarlarından Yener Dinçmen getirildi.

GEÇEN Kasım ayında Fiba Holding'in satın aldığı Türk Sakura Bank, Fibank adıyla ilk Türk internet bankası olarak faaliyete geçti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı