« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İlk sınav Balkan ülkelerine karşı

Türkiye Buz Hokeyi Milli Takımı, 28 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında Kocaeli'de düzenlenecek, Balkan Ligi turnuvasında mücadele edecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Buz Hokeyi U-18 ve U-20 Milli Takım hazırlık kampı, Erzurum'daki Buz Hokeyi Salonu'nda başladı.

Kamp çalışmalarını izlemek için kentte bulunan Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Orhan Duman yaptığı açıklamada, Balkan Ligi turnuvasının, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu tarafından düzenleneceğini söyledi. Balkan Ligi turnuvası öncesi aday kadroda yer alan oyuncuların moralinin yüksek olduğunu belirten Duman, şunları kaydetti:

“Yıl içerisinde toplam 8 kamp programımız var. Sistemli bir çalışmayı oturttuk. Bu kamplar milli takımın kadrosunu oluşturacak. Milli takım formasını giyecek olan oyuncularımız, 28 Ağustos ve 2 Eylül tarihleri arasında Kocaeli'de düzenlenecek Balkan Ligi turnuvasında da ülkemizi temsil edecek. Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'nun tarihinde ilk kez düzenlediği bu turnuva ülkemizin tanıtımı için büyük önem taşıyor. Festival havasında geçecek olan bu organizasyonda ülkemizi tanıtmak için bütün imkanları kullanacağız. Turnuvada, ülkemizi tanıtmak ve balkan ülkelerinin kamplarını, Türkiye'de yapmalarını sağlamak için sıkı bir tanıtım yapacağız.”

Duman, toplam 9 ülkenin katılımıyla düzenlenecek olan Balkan Ligi turnuvasına sadece buz hokeyi ile değil, folklor ve dans gösterileriyle de damga vuracaklarını belirtti.

9 ülke katılacak

Türkiye'deki kış sporları için yapılan tesislerin, dünyanın bir çok ülkesinde bulunmadığını ifade eden Duman, şöyle konuştu:

“Turnuvaya Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Makedonya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye katılacak. Ortadoğu ve Balkanların en güzel kamp merkezi olarak bilenen Erzurum'un ve ülkemizdeki diğer tesislerin, tanıtımını burada yapacağız. Federasyon olarak kamp dönemlerinin geçirileceği kent olarak insanlara anlattığımız yer Erzurum'dur. Dünyanın bir çok yerinde bu tesisler gibi başka bir tesis bulunmamakta. Tanıtımlar sayesinde burayı, bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Devletimizin ve hükümetimizin desteği ile federasyon olarak biz buna öncülük edeceğiz.”

Milli takım aday kadrosu geniş tutuluyor

Türkiye Buz Hokeyi Milli Takımlar Sportif Direktörü Tarık Göçmen de U18 ve U20 Yaşaltı Milli Takım kampının neşeli ve çekişmeli başladığını, sporcuların moralinin ise yüksek olduğunu söyledi.
Kampların, milli takımın ana kadrolarını belirlemek ve gelişimi sağlamak için düzenlendiğini belirten Göçmen, şunları kaydetti:

“Günde iki antrenman yapıyoruz. Antrenmanlarımızda teknik ağırlıklı çalışmalarımız var. Kamp olanaklarımız çok iyi ve çocuklarımız da özverili çalışıyorlar. Sıkı bir program dahilinde sürdürdüğümüz çalışmalara 60'ın üzerinde sporcumuz katılıyor. 18 ve 20 yaşaltı aday adayı kamp programına Erzurum, İstanbul, Kocaeli ve Ankara'dan çocuklarımız katılıyor. Ayrıca Gaziantep'ten yetenekli bir sporcumuzda burada. Gaziantep'te küçük bir pistte kendini geliştirmiş genç yetenekli bir sporcumuzu da buradaki kampa dahil ettik.”

Göçmen, genç yeteneklerin Türkiye Buz Hokeyi Milli Takımı'na kazandırılması sonucu, Türkiye'nin Dünya Şampiyonası'nda bir üst guruba lider olarak çıktığını dile getirdi. Türkiye'nin 2. grupta başarılı olması halinde, 1. gruba yükseleceğini anımsatan Göçmen, şöyle devam etti:

“Dünya sıralamasında gruplarda en alt gruptaydık ve Erzurum'da yapılan şampiyonada ikinci gruba çıktık. Üzerimizde iki grup daha var. Dünyanın en iyi oyuncularının yer aldığı yani 'milyon dolarlık' diye tabir edilen oyuncuların bulunduğu bir gurup var. Mesela, Çek Cumhuriyeti'nde 100-150 yıldır profesyonel olarak buz hokeyi oynanıyor. Aynı seviyeye gelebilmemiz için zamana ihtiyacımız var ve bu zaman içerisinde Türkiye kendi gruplarında başarılı sonuçlar çıkartacağına inanıyorum. Başarıyı yakalamak için alt yapıya önemli. Yaklaşık 5 yıl önce kamplar 30 oyuncuyla organize ediliyordu. Şimdi 60 ile 70'in üzerinde oyuncu var. Mümkün olduğu kadar genç yaş gruplarını kamplarda katmaya çalışıyoruz.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz