İlk sanal sınıf derse başlıyor

Hürriyet Haber
03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Mustafa KUTLAY

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, IBM'den aldığı teknik destekle Türkiye'nin ilk ‘‘sanal sınıfı’’nı kurdu. Bu sınıfta ders 23 Eylül'de başlayacak. 500 öğrenciye hitap edecek bu sınıfta dersler toplam 15 ay sürecek. Programa katılacaklar her dönem için 375 dolar ödeyecek.

TATİL yaparken, dizüstü bilgisayarınız ile Bilgi Teknolojileri konusunda eğitim görüp sertifika almak artık mümkün. Internet'e bağlanabilecek donanıma sahip bir bilgisayarınız varsa ve en az lise mezunu iseniz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) IBM'in teknik desteği ile kurduğu Türkiye'nin ilk sanal sınıfında sertifika eğitimi alma şansına sahipsiniz.

ODTÜ'nün, dün başlayan Bilişim'98 Fuarı'nda ilk kez tanıtımını yaptığı yeni Internete dayalı Eğitim Asenkron (İDE-A) projesi, 23 Eylül tarihinden itibaren en fazla 500 öğrenciye eğitim vermeye başlayacak. İlk olarak Bilgi Teknolojileri Sertifikası adıyla verilecek olan eğitime, Türkiye'nin en ücra köşesinde bulunan öğrenciler de katılabilecek. 12'şer haftalık 4 dönem halinde düzenlenen sertifika programı toplam 15 ay sürecek. Programa katılmak isteyen öğrenciler her dönem 375 dolar ve yüzde 15 KDV ödeyecekler. Böylece, 15 ayın sonunda ödenecek toplam ücret 1500 dolar ve KDV'ye ulaşacak.

İNTERAKTİF EĞİTİM

IBM'in RS-6000 model sunucusu üzerinde çalışan Lotus LearningSpace adlı yazılım üzerinde geliştirilen eğitim programında, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi'nde okutulan 8 ders öğretilecek. Sistem işletmeciliğini ve idari işlerin tümünü IBM'in üstlendiği projede, öğrenciler haftanın belli günlerinde Internet üzerinden sohbet odalarına katılabilecekler. Bu sohbet odalarında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği akademisyenleri ile buluşacak olan öğrenciler, derslerle ilgili her türlü soruya cevap bulabilecekler.

ODTÜ'nün uzunca bir süredir, Internet üzerinde eğitim çalışması yürüttüğünü söyleyen IBM Eğitim Müdürü Sibel Arantekin, IBM'in devreye girmesi ile bu çalışmaların hız kazandığını belirti. Arantekin, şöyle konuştu:

‘‘Daha önce ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bünyesinde Internet üzerinden eğitim çalışmalarında bir dersin hazırlığı 3 ay kadar sürüyordu. 8 derslik bir projenin hazırlanması bu çalışma imkanları ile 2 yıla kadar uzuyordu. IBM ve Lotus LearningSpace yazılımının devreye girmesi ile bugün bir dersin hazırlığı sadece 3 gün sürüyor.’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı